Tüpraş işçisi Koç Holding’in önünde haykırdı: “İş, ekmek yoksa barış da yok!”

Tüpraş’ta toplu sözleşme görüşmelerinin tıkanmasının ardından İzmit, Aliağa, Batman ve Kırıkkale rafinerilerinde çalışan toplam 4300 işçiyi temsilen rafineri işçileri, işyeri temsilcileri ve şube yöneticileri Koç Holding’in önüne geldiler. İşçiler “Artık yeter sözün bittiği yerdeyiz” pankartı ile Koç Holding’in İstanbul Boğazı’na tepeden bakan merkezinin önünde toplu sözleşme sürecini dayatmalarıyla tıkayan holding patronlarını protesto ettiler.

Tüpraş işçilerinin sloganları durumu gayet net şekilde yansıtmaktaydı. “Madem aileyiz biz, neden bu haldeyiz” sloganı atan işçiler, “Tüpraş işçisi direnişin simgesi” ve “İş, ekmek yoksa barış da yok” sloganlarıyla kararlılıklarını gösterdiler.

Koç Holding’in önünde bir açıklama yapan Petrol-İş Genel Başkanı Ali Ufuk Yaşar, sözleşme sürecini masada bitirmek istediklerini ancak patron tarafının dayatmalarına maruz kaldıklarını belirtti. Ülkedeki işsizlik koşullarını suistimal eden ve işçiye “İş buldunuz daha ne istiyorsunuz” diyerek yaklaşan patrona Tüpraş’ta bir operatörün 7 senede yetiştiğini söyleyerek yanıt veren Yaşar, toplu sözleşme süreci için "Nereye giderse gitsin diyorsanız biz de nereye giderse gitsin” deriz diyerek Koç Holding’i uyardı.

Eylemin ardından işçiler otobüslerle iş yerlerine doğru yola çıktı. Koç Holding’in önünde yapılan eylem Tüpraş işçisinin kararlılığını göstermesi açısından son derece önemli. İstanbul’a gelen işçiler rafinerilerdeki 4300 çalışanın iradesini temsil ediyor ve işçiler Koç Holding’in dayatmalarına teslim olmamakta kararlı.

Rafinerilerde grev yasağının olması ise işçileri mücadeleden caydırmıyor. Grev yasağına güvenip süreci Yüksek Hakem Kurulu’na taşımayı düşünen patrona bu sürecin hiç bekledikleri gibi eylemsiz geçmeyeceğini gösteren işçilerin uyarısının patron tarafından dikkate alınıp alınmayacağını ise önümüzdeki süreç gösterecek. Bu süreçte tüm işçi ve emekçiler Tüpraş işçisinin mücadelesini kendi mücadelesi olarak görerek bu sese seslerini katmalılar ve Koç Holding’e karşı sınıf dayanışmasını yükseltmeliler.