Hakan Plastik’te grev başarıyla sonuçlandı

Hakan Plastik’te grev başarıyla sonuçlandı

Çerkezköy’de bulunan ve Lastik-İş sendikasında örgütlü Hakan Plastik işçileri grevlerinin 26.gününde patronla istediği şartlarda anlaştı ve toplu iş sözleşmesini imzalayarak grevlerini başarıyla sonuçlandırdı. 

Patronun 6 ay süren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde resmi enflasyonu dayatması, yan haklarda da herhangi bir iyileştirme yapmak istememesi sonucunda Hakan Plastik işçileri greve çıkmıştı. 26 gün süren grev sonrasında bugün taraflar anlaştı ve ücretten yan haklara işçiler pek çok kalemde haklarını iyileştirdi. İşçiler ücretlerde %30, erzak yardımında %50, aile yardımında %30 oranlarında zam aldı. Bu zamları patron vermemiş işçiler bileklerinin gücüyle, 26 gün tam katılımla, hiç fire vermeden sürdürdükleri grev sayesinde kazanmıştır! 

Bir toplu iş sözleşme süreci daha biterken Hakan Plastik işçileri zamdan çok daha fazlasını kazandılar. 26 gün sürdürdükleri grev ile üretimden ve birliklerinden gelen gücü fark eden işçiler, yine Çerkezköy’de bulunan ve sendikalaşma mücadelesi veren Adkoturk işçilerini ziyaret ederek sınıf dayanışmasının önemini kavradılar. Ücret zammından çok daha önemlisi çıkarılan bu derslerdir. Bundan sonra Çerkezköy’de patronlar işçilerin haklarına saldırırken bir değil iki kere düşünmek zorunda kalacaktır!