Ekmekçioğulları işçileri, her türlü engele rağmen mücadeleye devam ediyor

Ekmekçioğulları işçileri, her türlü engele rağmen mücadeleye devam ediyor

Çorum’da bulunan Ekmekçioğulları metal fabrikasında çalışan ve DİSK/Birleşik Metal-İş’e (BMİS) üye oldukları için işten atılan 90 işçinin sendikalaşma mücadelesi, fabrika önüne kurdukları direniş çadırında devam ediyor.

Direnişin 43. günü olan 19 Ocak’ta Çorum Kent Meydanı’nda DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve BMİS Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu’nun da katıldığı bir basın açıklaması yapıldı. İşçiler basın açıklamasının ardından önce sloganlar eşliğinde fabrikanın önüne kadar 17 kilometrelik bir yürüyüş gerçekleştirdiler. Daha sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığıyla görüşmek üzere otobüslerle Ankara’ya hareket ettiler.

Anayasal hakları patron tarafından engellenen işçiler, yapılan haksızlığı bir de Ankara’dan duyurmak için çıktıkları yolda polis engeliyle karşı karşıya kaldılar. İşçilerin önü önce Kırıkkale’de kesildi, burada işçilere Genel Bilgi Toplama (GBT) işlemi yapıldı. Polis, işçilerin önünü bir kez de Elmadağ’da kesip kimlikleri toplayınca işçiler bu sefer yolu trafiğe kapattı. Polisin tüm engelleme çabalarının karşısında geri adım atmayan işçiler, barikatları teker teker aşarak Bakanlığın önüne geldiler.

Bütün bu baskı ve saldırılara rağmen DİSK yöneticileri ve işçilerden oluşan bir heyet Bakan Yardımcısı ile görüşmeye gitti, diğer işçiler ise BMİS Anadolu Şubesine geçti. Görüşmenin ardından şubede bir toplantı yapan işçiler fabrika önündeki direnişlerini sürdürmek için Çorum'a geri döndü. İşçiler sendikalı olarak işe geri dönme talepleri karşılanıncaya kadar, haklı mücadelelerini kar kış demeden sürdüreceklerini ifade ediyorlar.

Bu yazı Gerçek gazetesinin Şubat 2021 tarihli 137. sayısında yayınlanmıştır.