Direnişin kodunu yazanlar

Kod-A isimli bilişim ve arşivleme firmasında çalışan işçiler Sosyal-İş sendikasında örgütlendiler ve insanca yaşayacak bir ücret ve çalışma koşulları istediler. Türk Telekom’un ortağı olduğu ve aldığı ihalelerle paraya para demeyen şirketin verdiği cevap ise önce sürgün sonra işten çıkartma oldu. İstanbul’da 10 öncü işçi işten atıldı.

Kod-A’da işçiler sendikalaştıkları için işten atılırken Başbakan Binali Yıldırım İLO toplantısında “sendikalaşmaktan korkmayın” diyordu. Kod-A işçileri korkmadı, örgütlendi. İşten atıldıklarında da korkusuzca direniş yolunu seçti. Şirketin İstanbul Bağcılar’da bulunan binasının önündeki sokağı direniş sokağına çevirdi. Atılan işçiler burada direnişlerini sürdürürken sendikal örgütlenmede ısrar eden Kod-A çalışanları da çay molalarından öğle arasına her fırsatta arkadaşlarının yanına geliyor.

Kod-A patronu Sosyal-İş’in yetkisine itiraz ediyor. Sosyal-İş’in ise elinde resmi yetki belgesi mevcut. Ancak Sosyal-İş’i esas yetkili ve etkili kılan işçilerin direnişi ve çalışmaya devam eden sendikalı işçilerin arkadaşlarına ve örgütlerine sahip çıkmaları.

İşçiler haklarını alıncaya kadar mücadeleyi yükseltmekte kararlı. Şirketin merkezinin yer aldığı İTÜ Teknokent’te yaptıkları eylem ve direnişin, şirketin İzmir’deki koluna da taşınması atılan önemli adımlar. İTÜ, Türk Telekom, Vodafone ve Kod-A’nın işçilerin emeğini sömürerek kâr elde ettiği her yer işçiler için eylem alanı.

Devrimci İşçi Partililer de hem İzmir’de hem İstanbul’da Kod-A işçilerinin sesine seslerini katıyorlar. Kod-A işçilerinin kazanması, Sosyal-İş’in güçlenmesi için ellerinden geleni yapıyorlar. Tüm halkı da Kod-A işçileri ile dayanışmaya çağırıyorlar.

Bu yazı Gerçek gazetesinin Kasım 2017 tarihli 98. sayısında yayınlanmıştır.