Cumhurpatronuna oy yok!

Başta televizyon kanalları olmak üzere büyük medya kuruluşları ve resmi haber kaynakları son dönemde sadece seçim üzerine konuşuyorlar. Kim kimle ittifak yapmış, kim kime ne demiş… Patron partileri birbirlerine karşı kin ve nefretle hakaret etmekten başka bir şey yapmıyorlar. Ülkemizin sorunları çok ama gerçek sorunlar hiç konuşulmuyor. İşçi ve emekçilerin sorunları gündem dahi olmuyor. Hayat şartları daha da ağırlaşmaya başladı. Dolar almış başını gitmiş, enflasyon yükseldi, mazota zam geldi. Her şey ateş pahası her güne yeni bir zamla uyanıyoruz. Ekonomi tıkırında gitmiyor. İşçi ve emekçi gırtlağına kadar borçlu, karın tokluğuna çalışıyoruz. Aldığımız ücretler yetmiyor. Sosyal hayatımız yok, ailemizle bile zaman geçiremiyoruz. Borçlarımızı ödemek için ek işte çalışanların sayısı oldukça fazla. Emekliler de geçinemiyor.

Hükümet patronların çıkarı için her geçen gün işçi ve emekçinin haklarına saldırıyor. Hakkımızı aramak için az da olsa hayat şartlarımızı iyileştirmek için greve çıktık. Ohal'den faydalanarak tüm grevleri yasakladılar. Hatırlarsak Cumhurbaşkanı’nın, patronların toplantısında Ohal’den istifade ederek fabrikalardaki grevleri yasaklayıp engelliyoruz dediğini hepimiz biliyoruz. Cumhurbaşkanı tarafını seçmiştir. Patronların çıkarı için en temel hakkımız olan grevi yasaklayarak tarafını göstermiştir. Sadece grev yasaklama değil, sendikalı olmak isteyenlerin işten atılmasına göz yumması, hükümete geldiklerinden beri taşeron işçiye kadro sözü verip her seferinde kandırıp sözünde durmamaları, kiralık işçiliği özel istihdam bürolarını yasallaştırması, asgari ücretin açlık sınırı altında olması, işsizliğin artması, iş kazalarına ve çalışma koşullarına çözüm bulunmaması, her türlü haklarımıza saldırması hep patronların yararınadır.

Cumhurbaşkanı fakir fukaranın, varoşların, işçinin emekçinin cumhurbaşkanı değil, bizleri sömürenlerin para babalarının çıkarını savunan bir Cumhurpatronudur. Her şeyi talan edip ülkemizin tüm kurumlarını yok pahasına satıp sermayeye peşkeş çekmiştir. Üretim yok, ithalat hat safhada, buğdayı bile dışardan alır duruma geldik. Zor durumlardan geçiyoruz işçi ve emekçiler olarak ortak çıkarlarımız ve haklarımız için birlik olup mücadele etmeliyiz. Biz fabrikada tüm haklarımızı mücadele ederek aldık. Ülkemiz için de mücadele etmeye devam etmeliyiz.

Bursa Oyak-Renault’dan bir işçi

Bu yazı Gerçek gazetesinin Mayıs 2018 tarihli 104. sayısında yayınlanmıştır.