Adkoturk ve Bel Karper işçileri ekmek mücadelelerini İstanbul’a taşıdı

Trakya’da mücadele ateşini yakan iki fabrika, biri Çerkezköy’de 86 gündür direnen Adkoturk işçileri, diğeri Çorlu’da 53 gündür grevde olan Bel Karper işçileri bugün İstanbul’da fabrikalarının genel merkezi önündeydi. İki fabrikanın da örgütlendiği Tek Gıda-İş sendikasının öncülüğünde İstanbul’a gelen işçiler patronların bulunduğu plazaların önünü direniş alanına çevirdiler. İşçiler mücadeleden geri adım atmayacaklarını, fabrika içerisine sendikayla beraber girene kadar eylemlere devam edeceklerini, coşkuyla attıkları sloganlarla, çektikleri halaylarla patronlara gösterdiler. 

Adkoturk’te işçiler yeni işten atmalara rağmen kararlı

Adkoturk’te işçiler 86 gündür sendikalaşmak için kararlı bir şekilde direnişlerini sürdürüyor. Anayasal bir hak olmasına rağmen sendikanın adını ağzına alan işçiye mobbing yapan, Whatsapp konuşmalarını okuyan, e-devletine girip sendikalı olup olmadığına bakan, uydurma gerekçelerle işten atan patrona karşı işçiler yılmıyor aksine her geçen gün fabrika önündeki mücadeleyi daha da büyütüyor. 

Adkoturk’un Yenibosna’daki genel merkezinin önünde mücadelenin başını çeken emekçi kadınlar sözü aldı. Bu yoldan geri dönmeyeceklerini, işten atmaların kendilerini yıldıramayacağını, fabrikanın içine sendikaları Tek Gıda-İş ile beraber gireceklerini söyleyen kadın işçiler, patrona sendikayla masaya oturma çağrısı yaptı. 

Fransız sermayesi Bel Karper’e karşı işçiler anayasal haklarını savunuyor

İşçilerin Adkoturk genel merkezinden sonraki durağı Bel Karper patronunun bulunduğu Beşiktaş’taki Selenium Plaza idi. Bel Karper’de işçiler, Fransız patron sendikayla toplu iş sözleşmesi görüşmelerine oturmadığı için 53 gündür grevde. İşçiler genel merkez önünde yaptıkları eylemi bir uyarı eylemi olarak nitelerken, sendika girene kadar eylemlerini büyüterek devam ettireceklerini söylediler. Tek Gıda-İş örgütlenme uzmanı Yunus Durdu konuşmasında bu grevin kazanana kadar süreceğini, patronu işçilerin anayasal hakkına saygılı olmaya davet etti. Eş zamanlı olarak Devrimci İşçi Partisi üyeleriyle Fransa’da da eylemde olduklarını söyleyen Durdu, Bel Karper’e sendika girene kadar hem Fransa’da hem Türkiye’de eylemlere devam edeceklerini kamuoyuna duyurdu. 

Devrimci İşçi Partisi olarak hem Adkoturk işçilerinin hem de Bel Karper işçilerinin mücadelesini kendi mücadelemiz olarak görüyoruz. İki eylemde de dövizlerimizle alandaydık ve Trakya’nın mücadeleci işçileriyle sınıf dayanışmasını yükselttik. Bundan sonra da gerek fabrika önünde gerek sokaklarda işçilerin ekmek ve hürriyet mücadelesini yükselttiği her yerde işçilerle omuz omuza olmaya devam edeceğiz. Ekmek ve hürriyet mücadelesini kararlılıkla sürdüren ve işçi sınıfına örnek olan Adkoturk ve Bel Karper işçileri kazanacak!

Yaşasın ekmek ve hürriyet mücadelemiz!

Bel Karper grevi kazanacak!

Adkoturk direnişi kazanacak!

İşçilerin birliği sermayeyi yenecek!