Adkoturk işçileri, etkinlik yaparak göz boyamaya çalışan patronun gerçek yüzünü gösterdi!

Adkoturk fabrikasında işçiler 87 gündür sendikalı olmak için direnişteler. Patron haftalardır sendikalaşmayı kırmak için öncü işçileri iftira atarak işten çıkarıyor, içeride de baskılarla, mobbingle sendikalaşmayı engellemeye çalışıyor. Bunlara rağmen işçilerin mücadeleden vazgeçmediğini gören patron, Adkoturk’te grev günü yaklaşırken yeni bir yol deniyor. Patron üretimi durdurup, 3 vardiyadaki yaklaşık 500 işçiyi pikniğe götürdü ve 7. yıl etkinliği adı altında hediyeler dağıttı. Sendikalaşmaya çalışan bir fabrikada böyle bir etkinliğin fabrikanın 7. yılı için olmadığını, işçilerin gözünü boyamak için yapıldığı çok açık!

Direnişteki işçiler patronun gerçek yüzünü içerideki işçilere bir kez daha gösterdi!

Gidilecek yeri işçilere bile söylemeyerek, etkinlik alanını gizli tutmaya çalışan patron, içerideki sendikalı işçileri hesaba katmadı. Direnişteki Adkoturk işçileri, yine Tek Gıda-İş sendikasında örgütlenen ve 57 gündür grevde olan Bel Karper işçileriyle beraber etkinlik alanına gitti ve sloganlarla işçilere “Sendikan Tek Gıda-İş burada” dedi. İşçilere seslenen Tek Gıda-İş örgütlenme uzmanı Yunus Durdu, patronun sendikayı engellemek için bu etkinliği düzenlediğini, hediyeleri bunun için dağıttığını, bir kereye özel olduğunu, sendika gittiği zaman etkinliklerin biteceğini, tekrardan eski düzene dönüleceğini işçilere hatırlattı.

Eylemlerine Devrimci İşçi Partisi'nin de destek verdiği işçiler sık sık “Adkoturk şaşırma, Tek-Gıda kapında!”, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz!”, “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganları atarak sendikalı olmayan arkadaşlarının da sendikalı olmaya çağırdı. Direnişteki işçiler bu eylemleriyle arkadaşlarına yapılan bu etkinliğin aldatmaca olduğunu Adkoturk’un gerçeklerinin düşük ücret, mobbing, baskı, anayasal hakkını kullanan işçiyi işten çıkarma olduğunu göstermiş oldu. İkiyüzlüce davranan patronun gerçek yüzünü tüm herkese göstermiş oldular. Adkoturk işçisi birleşerek, mücadeleden yılmayarak sendikayla beraber fabrikasına girecek!