Silvan’da halka saldırı, belediyeye baskın

Silvan’da (Farqîn) devlet terörü devam ediyor.

Yerel kaynaklardan aldığımız bilgilere göre, 24 Ağustos Pazartesi günü, öğlen saatlerinde, Diyarbakır Valiliği’nin sokağa çıkma yasağı ilan etmesinden sonra özel harekât timleri, zırhlı araçlarla etrafı taradı, birçok eve rastgele ateş açtı. Birçok araç ve işyeri zarar gördü. Polis, halkın denetiminde bulunan Mescit, Tekel, Konak ve Selahattin mahallelerine zırhlı araçlarla girmeye çalışınca, özsavunma birimleriyle özel harekât polisleri arasında uzun süren çatışmalar yaşandı.

Özsavunma birimlerinin, kendilerine destek olan mahallelilerin zarar görmemesi için ara sokaklara çekilmesiyle akşam saatlerine kadar devam eden çatışmalar durdu.

Sokağa çıkma yasağı, bugün sabah saatlerinde, valilik tarafından yazılı bir açıklama yapılmaksızın kaldırıldı.

Belediyeye silahlı baskın

Bugün, ilçedeki son gelişmeleri öğrenmek üzere Silvan Belediyesi Eşbaşkan Yardımcısı Zuhal Tekiner ile görüştük. Tekiner; “Polisler belediyeye baskın düzenleyerek beni gözaltına almaya çalıştılar. Baskın sırasında belediyede bulunan avukat arkadaşların da yardımıyla bu girişimi engelledik. Polis, belediyeye ait araçlara el koydu. Sokaklardaki hafriyatı ve hasar görmüş araçları temizlemek için bunu yaptıklarını söylediler. Ama asıl amaç, kendi yarattıkları yıkımı gözlerden silmektir. İşçilerimiz, polisler tarafından, can güvenlikleri olmadan çalıştırılıyor” şeklinde konuştu.

Silvan'da geçtiğimiz hafta da, 17 Ağustos'u 18 Ağustos'a bağlayan gece, saat 01:00’den itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş, sabaha karşı ise özel harekât ekipleri Silvan halkına karşı yoğun bir saldırıya girişmiş, Mescit ve Tekel mahallerinde birçok evi ve dükkanı taramış, ateşe vermiş ve bombalamıştı. Çatılara yerleştirilen keskin nişancılar, hedef gözeterek, halka ateş etmişti. Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) güçlerinin karşılık vermesiyle çıkan çatışmalar yaklaşık 10 saat sürmüştü. Serhat Binen adlı genç, özel harekât ekipleri tarafından vurularak öldürülmüş, yaşlı bir kadın ise patlamaların etkisiyle kalp krizi geçirerek ölmüştü.