Senkromeç İşçileri fabrika önünde direnişte!

İzmir Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan Senkromeç fabrikasında Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye olduğu için işten atılan 117 işçi, fabrika önünde direnişe başladı.

Senkromeç patronu geçen hafta 33 işçiyi işten çıkarmıştı. Bunun üzerine Birleşik Metal'e bağlı işçiler, iş bırakma eylemi yaptılar. Ancak Senkromeç patronu, sendikalı oldukları gerekçesiyle işçileri işten çıkarmaya devam etti. 117 işçi tazminatsız olarak işten atıldı. Fabrikada sendikal örgütlülüğe son vermeyi amaçlayan patron, işçilerin iş kanunun 25/2 maddesini ihlal ettiği gerekçesini öne sürerek bunun üzerini örtmeye çalıştı. Maaşlarını 9 aydır da alamayan Senkromeç işçileri, "Sendika hakkımız söke söke alırız" diyerek 23 Ocak'tan itibaren fabrika önünde direnişe geçti.

27 Ocak Cuma günü, Schneider ve Totomak işçileri de alkışlarla, sloganlarla direnişçi işçilere desteğe geldiler. Fabrikanın önünde kucaklaşan üç fabrikanın işçileri sınıf dayanışmasını gösterdiler. İşçiler, '' Yaşasın sınıf dayanışması!'', '' Birleşen işçiler asla yenilmez!'', '' Asla yalnız yürümeyeceksin!'', '' Bu daha başlangıç, mücadeleye devam!'' sloganlarını haykırdılar.

Direniş mesai saatleri içinde, tüm inancı ve iradesiyle sürüyor. Devrimci İşçi Partisi, işçi ve emekçilerin sendikasızlaştırılmaya çalışıldığı, işten çıkarmaların arttığı, sermayenin taarruzunun yoğunlaştığı şu günlerde, tüm emekçi halkımızı işçilerle dayanışmaya davet ediyor.