Petkim işçisine Yüksek Hakem Kurulu baskısı

İzmir Aliağa’da bulunan Petkim işletmesinde Toplu İş Sözleşmesi süreci eylemlerle devam ediyor. Petkim yönetiminin 3 yıllık sözleşme, işçilerin arasındaki ücret skalasının kalkmaması ve kiralık işçilik maddesini sözleşmede dayatması üzerine eylemler son 3 gündür devam ediyor.

Bugün Petkim işvereninin talebi üzerine, sendika ile Petkim yönetimi Toplu İş Sözleşmesi için tekrar görüştü. Ancak görüşmede verilen arada, sendika yöneticilerinin Petkim önünde yaptığı açıklama ile hükümetin sözleşme sürecine müdahil olduğu ortaya çıktı. 7 Ağustos’ta tamamlanıp Yüksek Hakem Kurulu’na (YHK) aktarılması gereken süreç 22 Haziran’da bitirilmek zorunda kalacak.

60 günlük süre, 20 Haziran Salı günü SOCAR Ceo’su ve AKP Iğdır Milletvekili Nurettin Aras’ın İçişleri Bakanlığını ziyaret etmesi üzerine 21 Haziran Çarşamba günü, 15 güne indirildi.

Bir taraftan Petkim yönetimi ve kolluk güçleriyle mücadele etmek zorunda kalan Petkim işçileri şimdi bizzat hükümetle de mücadele etmek durumunda kalıyor. Hükümetin sözleşme sürecinde yönetimden taraf tutması, bir kere daha hükümetin işçi düşmanlığını gözler önüne seriyor.