ODTÜ'de ranta karşı basın açıklaması

Ankara Büyükşehir Belediyesinin ODTÜ ormanından geçirmeyi planladığı yola ilişkin imar planında, yolun aç-kapa yöntemi kullanılmadan, tünel olarak ODTÜ ormanının altından geçirilmesi düzenlenmişti. Ancak imar planında yer alan aç-kapa yönteminin kullanılmamasına dair ibarenin kaldırılması üzerine ODTÜ ormanının talanı ihtimali yeniden gündeme geldi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in de "ya yapacağız ya yapacağız" dediği yol projesine karşı ODTÜ bileşenleri bugün bilim heykeli önünde basın açıklaması düzenledi.

Açıklamada planlanan yolun trafiği rahatlatacağının bahane olduğu, toplu ulaşım iyileştirmeleri yapmak yerine yol projesi ile ODTÜ ormanının talan edilip ranta açılmaya çalışıldığı söylendi. Projenin sadece rant ve sermaye hırsına hizmet ettiği vurgulandı. Basın açıklamasının sonunda “Melih'in rantı varsa bizim dayanışmamız var” denildi.

Açıklamanın ardından Eğitim-Sen adına konuşan yoldaşımız Mert Kükrer daha önce de yol bahanesi ile ODTÜ'ye geldiklerini, ancak karşılarında büyük bir direniş bulduklarını ve bütün Türkiye'nin ODTÜ'nün yanında olduğunu hatırlattı. Yapılan saldırıların rant dışında başka bir anlamının da olduğunu belirtip inşa edilmeye çalışılan istibdad rejiminde ODTÜ'nün yeri olmadığını söyledi.

Basın açıklaması "Sermaye elini ODTÜ'den çek!" sloganın atılmasından sonra son buldu.