Kudüs nöbetine çağrı: Kudüs Filistin'dir, Filistinlilerindir!

Türkiye BDS Hareketi, Trump’ın Filistin’in tarihsel başkenti Kudüs’ü Siyonist İsrail’in başkenti olarak tanıması ve artan Siyonist saldırganlığın ardından, Kudüs Nöbetleri’ne başlıyor. İlki 20 Ocak Cumartesi günü İstanbul’daki ABD Konsolosluğu önünde yapılacak olan nöbetlerin çağrı metnini aşağıda yayınlıyor ve Filistin halkının tüm dostlarını 20 Ocak Cumartesi günü saat 13:00'te ABD Konsolosluğu önündeki ilk nöbete davet ediyoruz.

 

Basın açıklaması

Kudüs Filistin'dir, Filistinlilerindir!

ABD emperyalizmi ve işgal devleti İsrail, son dönemde Filistin halkına yönelik saldırılarını yoğunlaştırdı. Donald Trump’ın Kudüs’ü Siyonist devletin başkenti olarak ilan etmesinin ardından Netanyahu hükümeti, İsrail parlamentosunda, gelecekteki olası bir barış görüşmesinde Kudüs’ün işgal edilmiş hiçbir toprak parçasının müzakere konusu olamayacağına dair bir karar çıkarttı; aynı zamanda Filistinlilere idam cezası verilmesinin kolaylaştırılmasını öngören yeni bir kanun için ön onay aldı.

Bu durum karşısında bizler de, BDS Türkiye olarak tüm Filistin dostlarını, Kudüs’ün işgalcilere değil, Filistin halkına ait olduğunu haykırmak, yerleşimci sömürgeci İsrail devleti ile askeri, ekonomik, diplomatik, akademik ve kültürel alanlardaki ilişkilerin kesilmesi ve İsrail'e yaptırım uygulanmasına çağırmak amacıyla farklı yerlerde düzenlenecek olan Kudüs Nöbeti'nin ilk adımı olarak 20 Ocak 2018 Cumartesi günü İstanbul’daki ABD Konsolosluğu önünde gerçekleştireceğimiz basın açıklamasına katılmaya, sesimize ses katmaya davet ediyoruz.

Ocak 2018 Cumartesi günü İstanbul’daki ABD Konsolosluğu önü, saat 13.00

BDS Türkiye