Katil İsrail İstanbul’da protesto edildi: “Yıkılsın Siyonist İsrail Devleti!”

ABD’nin büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşımasını, İsrail’in gerçekleştirdiği katliamları protesto etmek ve Filistin halkıyla dayanışma göstermek için Nakba’nın 70. yılında BDS Türkiye’nin çağrısıyla İstanbul’da 15 Mayıs saat 19:00’da bir eylem düzenlendi.

19:00’da Tünel Meydanı’nda bir araya gelen yüzlerce insanın yürüyüşüne polis izin vermeyeceğini belirterek kitlenin önüne bariyer kurdu. BDS üyeleri ve avukatların uzun süren görüşmelerinin ardından yürüyüşe izin verildi. Kalabalık hep birlikte “Yıkılsın Siyonist İsrail devleti” sloganını atarak yürüyüşe başladı. Yürüyüşün ardından Galatasaray Meydanı’nda basın açıklaması ile eylem devam etti.

Basın açıklamasını BDS Türkiye adına Mutlu Örs okudu. Yapılan açıklamada Örs, “Filistin halkının büyük felaketi Nakba, 70 yıldır devam eden işgal ve topraksızlaştırma sürecidir. Filistin’in tarihsel başkenti Kudüs’ü yutma girişimleridir. Bu topraksızlaştırma sürecini Netanyahu hükümeti yıllardır türlü şekillerde şehri Yahudileştirme ve yerli Arap halktan arındırma politikalarıyla, tümüyle ilhak edilmiş bir Kudüs şehrini dünyaya ‘İsrail’in başkenti’ olarak kabul ettirme politikası izledi. Geçen yıl ABD Başkanı seçilen Donald Trump ise, 6 Aralık 2017 günü Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını ilan etti ve dünyanın heryerinden gelen tepkilere rağmen dün itibariyle ABD Büyükelçiliği’ni Tel Aviv’den Kudüs’e taşıyarak Siyonist hükümete altın değerinde bir hediye sundu. BDS Türkiye olarak emperyalist ABD yönetiminin bu adımını en sert şekilde kınıyoruz. Onlar hangi kararları alırsa alsınlar, hangi adımları atarlarsa atsınlar, Filistin halkı Kudüs’ten asla vazgeçmeyecek ve asla teslim olmayacaktır. ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınması ve geri dönüş yürüyüşlerine yapılan saldırıların katliam boyutu alması karşısında Türkiye hükümetine, iki yıl önce İsrail’le varılan normalleşme anlaşmasını iptal etme ve başta doğalgaz işbirliği olmak üzere İsrail’le her türlü işbirliğinden vazgeçildiğini ilan etme çağrısı yapıyoruz” dedi.

Eylem, “Kudüs Filistin halkınındır!”, “Katil ABD Ortadoğu’dan defol!”, “Kahrolsun ABD emperyalizmi”, “Elçi kovulsun ilişkiler kesilsin!” sloganlarının ardından sona erdi.