Kadıköy’de, İsrail’in katliamları protesto edildi

ABD’nin İsrail’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması, bunu protesto etmek için yürüyüşe geçen Filistin halkına ateş açılarak 60’dan fazla insanın katledilmesi ve 2000’den fazla insanın da yaralanması üzerine İstanbul Kadıköy İskele Meydanı’nda 15 Mayıs Salı günü protesto eylemi düzenlendi. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla düzenlenen eyleme çeşitli siyasi partiler, Emperyalizme ve Siyonizme karşı Filistin Dostları ve sivil toplum kuruluşları katıldı. 

DİSK adına konuşan Kanber Saygılı, direnen Filistin halkının er ya da geç kazanacağını, fakat İsrail’e karşı bütün Ortadoğu halklarının mücadele etmesi gerektiğini söyledi. KESK adına konuşan Ata Esen de en büyük görevimizin Filistin halkının yanında olmak olduğunu dile getirdi. Daha sonra TTB adına Raşit Tükel konuşmasını yaptı. İsrail’in ABD’nin yayılmacı politikalarının bir temsilcisi olduğunu ve Filistin halkına karşı insanlık suçu işlendiğini söyledi. 

Ellerinde “Nehirden denize özgür Filistin”, “Yıkılsın Siyonist İsrail devleti”, “Kahrolsun ABD Emperyalizmi” yazılı dövizler bulunan, sloganlarla korsan İsrail’e ve ABD emperyalizmine tepki gösteren topluluk basın açıklamasının okunmasının ardından dağıldı.