İzmir’de direnen Tariş işçilerine destek eylemi

Tariş işçilerinin direnişlerinin 94.gününde DİSK'in çağrısıyla fabrika önünde İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri’nin de katılımı ile direnişteki işçilere destek eylemi düzenlendi. Eylem polis tarafından engellenmek istendi. Ancak, tüm baskılara karşı eylem gerçekleştirildi.

8 Şubat Cuma günü 15.00'da Çiğli Organize Sanayi Bölgesi'nde Tariş Zeytin ve Zeytinyağı fabrikası önünde polisin engelleme çabasına rağmen DİSK'in örgütleyicisi olduğu eylem düzenlendi. Eylem başlamadan önce polis, direnişteki işçiler ve eylem için işçilere desteğe gelenleri fabrika önünden yolun karşı tarafına geçirmek istedi. İşten çıkarılan Tariş işçileri direniş alanını terk etmeyeceklerini, eylem başlayınca eylem alanı olarak gösterilen yere geçeceklerini ifade ettiler. İşçilerin karşı çıkışı sonucunda işçiler fabrikanın kapısının önünde bulunan direniş alanlarında eylemi beklerken eyleme desteğe gelenler fabrikanın karşısında toplanmaya başladılar.

Eyleme "39 yıl sonra yeniden Tariş direnişi" yazılı pankartıyla DİSK, "Tariş işçisi yalnız değildir. Yaşasın sınıf dayanışması" pankartıyla KESK katılırken "Tariş'te sendikal baskılara son!" ve "Tariş işçisi yalnız değildir!" dövizleriyle Devrimci İşçi Partisi katıldı. Eylemde DİSK Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Seyit Aslan ve DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu konuşma yaptı. Seyit Aslan, sendikaya üye oldukları için işten atılan Tariş işçilerinin direnişlerinin yanında olacaklarını ifade etti. Arzu Çerkezoğlu ise "Tariş'te yaşananlar Türkiye'deki çalışma hayatının özetidir. İşçiler, sadece kendi emekleri için değil Türkiye işçi sınıfı için direnmektedir." diyerek sözlerini tamamladı.

Eylemde sık sık "Sendika haktır engellenemez!", "Tariş işçisi yalnız değildir!", "Zafer direnen emekçinin olacak!" sloganları atıldı. Eylem basın açıklamasının ardından son buldu.