İzmir Aliağa'da tam donanımlı hastane talebiyle eylem

İzmir'in Aliağailçesinde Devrimci İşçi Partisi'nin içinde bulunduğu bir platform tarafından başlatılan ve yaklaşık 2 aydır devam eden "Tam donanımlı hastane istiyoruz" imza kampanyası basın açıklaması ile devam etti.

8 Nisan günü Demokrasi Meydanı'nda yapılan açıklama öncesinde Star Rafinerisi'nde çalışan bir işçi konuşma yaptı. İşçi konuşmasında, iş cinayetlerinin bu havzanın kaderi gibi gösterildiğine değinerek, “İş kazaları için alınan önlemler patronun karı üzerine kurulu olduğu için sık sık ölümlü ya da uzuv kopmalı olaylarla karşı karşıya kalıyoruz. Hastane talebi buradan açığa çıkıyor. Yetersiz müdahale hayatımızdan ediyor” dedi.

Konuşmanın ardından yapılan basın açıklamasında,  2017 yılının Ocak ayından bu yana Aliağa'da 21 işçinin iş cinayetlerinde hayatını kaybettiğine değinilerek, işçilerin birçoğunun Aliağa Devlet Hastanesi'nde yeterli ilk müdahale yapılmaması ve ekipman yetersiliği nedeniyle hayatını kaybettiği dile getirildi. Petkim, Tüpraş, Star Rafinerisi, Demir Çelik Fabrikaları,Gemi Söküm ve Organize Sanayi Bölgesi’nde on binlerce işçinin çalıştığı Aliağa'da yanık ünitesi, meslek hastalıkları bölümü ve mikro cerrahi bölümünün olduğu bir hastane yapılmasıtalebi dile getirildi. Basın açıklaması işçi ve emekçilerin yoğun katılımı ilegerçekleşti.

AçıklamaAliağa'da tam donanımlı hastane yapılıncaya kadar bu mücadelenin devam edeceği vurgusu ile sona erdi.