İZBAN grevi başladı

İZBAN'da toplu iş sözleşmesi (TİS) sürecinin yıkanması üzerine işçiler bu sabah (10 Aralık ) itibariyle greve başladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ortaklığıyla işletilen İZBAN’da işçiler, TİS görüşmelerinde önerilen yüzde 21’lik ücret zammını kabul etmeyerek, bu sabah seferleri durdurdu. İZBAN yönetimi emekli işçileri geri çağırarak grevi kırmaya çalıştı.

11 Temmuz’da başlayan Demiryol-İş sendikası ile İZBAN arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde, 63 maddelik taslağın 24 maddesinde anlaşmaya varılamadı. İşçiler, ilk yıl için yüzde 27 net ücret, ikinci yıl için ise enflasyon oranında zam istediler. Ancak İZBAN yönetimi kümülatif olarak yaklaşık yüzde 21’lik zam önerdi.

İşçiler, hem sosyal haklar hem de zam konusunda yapılan teklifleri yeterli bulmadı. Tekniker, makinist, teknisyen, operatör, muhasebe ve vezne-gişe bölümlerinde çalışan 343 İZBAN işçisi, 8 Aralık Cumartesi günü İZBAN yönetiminin son zam teklifini oyladı. Teklif ezici çoğunlukla reddedildi. Bu sabah seferler durdurularak greve çıkıldı.

Demiryol-İş’e bağlı İZBAN işçileri greve çıktıklarını duyurmak için İzmir Alsancak Gar’ı önünde basın açıklaması düzenledi. Demiryol-İş İzmir Şube başkanı Hüseyin Ervüz basın metnini okudu. Ervüz, “Enflasyon beklentilerinin %30’ları aştığı, kredi faizlerinin % 35’lere dayandığı ortamda, üyelerimizin karınlarını doyurmaya dahi yetmeyecek 1.850-2.500 TL aralığındaki ücretlerle çalışmalarına rıza göstermeyeceğimizin tüm kamuoyunca bilinmesini isteriz” dedi.  Devrimci İşçi Partisi İzmir Örgütü’nün de katıldığı açıklamada sık sık “Direnişin simgesi İZBAN işçisi!” ve “Zafer direnen emekçinin olacak!” sloganları atıldı.