İstanbul Üniversitesi’nde Beyazıt ve Halepçe anması

16 Mart Cuma günü üniversite öğrencileri Beyazıt ve Halepçe katliamlarında yitirdiklerimizi anmak için bir araya geldi. Anma etkinliği 13.00'da Beyazıt katliamının gerçekleştiği Eczacılık Fakültesi önünde başladı. Anma etkinliğinde ilk sözü 78'liler Girişimi üyesi Hüseyin Soylu aldı. Soylu, Beyazıt katliamının Taksim'deki Kanlı 1 Mayıs'ın devamı niteliğinde olduğunu vurguladı. Bu saldırıların işçi sınıfının ve devrimci gençliğin sesini kesmek için yapıldığını belirtti.

Hüseyin Soylu'nun konuşmasından sonra sözü yoldaşımız Levent Dölek aldı. Yoldaşımız konuşmasında Halepçe katliamına ilişkin, Kürt halkı üzerinde kullanılan kimyasal silahların Saddam rejimine, emperyalist devletler tarafından sağlandığını söyledi. Beyazıt'ta gerçekleşen katliama ilişkin de, gerçekleşen saldırının arkasında emperyalizm destekli faşist çetelerin olduğunu dile getirdi. Daha sonra, "16 Mart'ı unutmayan ve unutturmayan gençler, geleceğin umududur. Asla umutsuzluğa kapılmayın, bu mücadeleye sahip çıkın. Gençlere destek olun, siz de bu mücadelenin ucundan tutun. Emperyalizme ve faşizme karşı bu mücadeleyi hep birlikte yükseltelim.'' diyerek konuşmasını bitirdi.

Ardından üniversite öğrencileri tarafından basın açıklaması okundu. Açıklamada geçtiğimiz günlerde Beyazıt’ta gerçekleşen faşist saldırı hatırlatıldı ve “Dün 6.Filoyu def edenlere saldırıp, 6.filoyu kıble belleyenler bu günde emperyalizm karşıtı bildiri dağıtan arkadaşlarımıza saldırmışlardır. AKP-MHP ittifakı, besledikleri faşist çeteler eli ile bizleri yıldırabileceklerini, mücadelemizden geri adım attırabileceklerini sanmaktadır. Beyazıt’ın geçmişi 6.Filo’yu def eden ve onu kıble edenlere karşı mücadeleleri ile bilen Deniz Gezmiş ve arkadaşlarıdır” sözleriyle faşizme karşı mücadele kararlılığının altı çizildi. Açıklama şu sözlerle sona erdi: “Hıncımızın ve öfkemizin bilendiği günlerden olan 16 Mart Beyazıt Katliamı’ndan tam 40 yıl sonra, tam da burada, Beyazıt’ta, yitirdiklerimizi anarken onların mücadelelerini sürdürmekten vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha haykırıyoruz. İsyanımız; öfkemiz ve acımız kadar büyük olacaktır.”

Açıklamanın ardından öğrenciler ve 78’liler katliamın gerçekleştiği Eczacılık Fakültesi’nin önüne kırmızı karanfiller bıraktı.

Eylem süresince öğrenciler “16 Mart'ı unutma unutturma!”, “Halepçe'yi unutma unutturma!”, “Beyazıt faşizme mezar olacak!”, “Kahrolsun istibdad yaşasın hürriyet!”, “NATO'dan çıkılsın, İncirlik kapatılsın!” sloganlarını attı.

Anma etkinliğinin ardından öğrenciler "Emperyalizme, faşizme ölüm. Tek yol devrim" pankartı açarak yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş boyunca polis engeliyle karşılaşan öğrenciler, Fen Edebiyat Fakültesi önünde Beyazıt Marşı okuyarak yürüyüşü sonlandırdı.