İstanbul İkitelli’de Sivas katliamı anması: “Unutmadık unutturmayacağız!”

İstanbul İkitelli’de Sivas katliamı anması: “Unutmadık unutturmayacağız!”

Sivas Madımak katliamında kaybettiklerimizi anmak ve sorumlulardan hesap sormak için İstanbul İkitelli’de Devrimci İşçi Partisi öncülüğünde sol-sosyalist partilerle birlikte bir basın açıklaması düzenlendi.

Basın açıklaması 2 Temmuz Pazar günü 19:00’da emekçi halkın yoğun olarak kullandığı otobüs durağında yapıldı. Madımak’ta yitirdiğimiz canlar için bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan eylemde kurumlar adına açılış konuşması yapıldıktan sonra basın açıklaması okundu.

Basın açıklamasında Madımak katliamının yalnızca faşist bir güruh tarafından yapılmadığı, katliamın devlet gözetiminde yapıldığı ve dönemin siyasi iktidarının da suç ortağı olduğu vurgusu yapıldı. Sivas Madımak katliamına giden sürecin 1989 Bahar Eylemleri’nden, 1990’da kamu emekçilerinin mücadelesine, 1990-1991 yıllarındaki Zonguldak grevinden, Büyük Madenci Yürüyüşü’ne işçi sınıfının gündeme büyük eylemlerle damga vurduğu yıllar olduğu ve yükselen emekçi hareketine ket vurmak isteyen devletin, her zaman olduğu gibi mezhepçi ve faşist katliam silahını kullandığı hatırlatıldı. Katliam sonrasında da göstermelik davalar ve örtbas etmeler ile ve sonunda zaman aşımına uğratılarak şimdiki siyasi iktidarın da bu katliamı sahiplendiği belirtildi. Bugün de Alevilerin nefsi müdafaa durumunda olduğunun, mecliste siyasal İslamcı, faşist vekillerin anayasayı bile değiştirecek güçte olduğunun altı çizildi.

Basın açıklaması yeni katliamların yaşanmaması için geçmişteki katliamların hesabının sorulması gerektiğini ve faşizme karşı örgütlenerek mücadele etmenin gerekliliğine vurgu yapılarak sloganlarla son buldu.

 

Bu yazı Gerçek gazetesinin Temmuz 2023 tarihli 166. sayısında yayınlanmıştır.