İstanbul Aksaray’da İsrail’e Karşı Boykot Eylemi

Filistin için İsrail’e Boykot Girişimi’nin çağrısıyla 16 Ağustos Cumartesi günü saat 16:00’da “Gerçek bir tavır istiyoruz! İşgal devleti İsrail ile yapılan 12 askeri anlaşma iptal edilsin” pankartının arkasında Filistin bayraklarını kuşanarak toplanan yüze yakın insan Saraçhane Parkı’ndan Aksaray’a bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Yürüyüş boyunca sık sık “Her yer Filistin, Hepimiz Filistinliyiz”, “Katil İsrail Ortadoğu’dan defol”, “Elçi defolsun, ilişkiler kesilsin”, “Filistin’li, Şengal’li çocuklar yalnız değildir”, “Siyonizm yenilecek, direnen Filistin kazanacak”, “Yıkılsın Siyonist İsrail Devleti” sloganları atıldı. Bir çok kurumun ve siyasi partinin, ayrıca HDP Milletvekili Levent Tüzel ve DİSK Genel Başkanı Kani Beko’nun da katıldığı yürüyüşe Devrimci İşçi Partisi de destek verdi.

Aksaray’da son bulan yürüyüşün ardından basın açıklaması okundu. Okunan basın açıklamasında; İsrail’in son saldırı dalgasıyla birlikte Filistin’de 2000’e yakın insanın öldüğü, 9800’den fazla insanın yaralandığı, 70 binden fazla insanın evsiz kaldığı ve 1.700.000 insanın elektrik ve sağlıklı sudan yoksun kaldığı ifade edildi. İsrail’in hiçbir uluslararası hukuk kurallarına uymamasına vesile olan ABD başta olmak üzere daha bir çok ülke tarafından tanınan dokunulmazlık olduğunu ve Türkiye gibi sözde Filistin’den yana tavır olan ülkelerin de aslında İsrail ile olan ekonomik ve ticari ilişkilerinin bu dokunulmazlığa katkı sağladığı belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı’nın resmi sitesindeki konu ile ilgili açıklamasında 2011’den sonra diplomatik ilişlilerin asgari seviyeye indirilmesi ile birlikte askeri anlaşmaların askıya alındığını ve yürütülen tüm projelerin durdurulduğunu ifade etmesine rağmen NATO şemsiyesi altından askeri ilişkilerin ve Ortadoğu çapında faaliyetlerde işbirliğinin devam ettiğini, özellikle Kürecik’te bulunan radar üssü ile birlikte yürütülen faaliyetlerin direnişçi Filistin örgütlerine karşı da istihbarat sağladığını ifade edildi.

Ticari ilişkilerin Filistinlilerin evlerinin yıkılmasında kullanılan iş makinalarından Filistinli taş atan çocuklara karşı kullanılan akrep ve TOMA’lara ve daha bir çok zırhlı askeri araçlara kadar vardığını ve bunların teknolojik olarak birçok uluslarası şirket ile elbirliği içinde geliştirildiğini ve bu faaliyetlerin BANK POZITIF/BANK HAPOALIM tarafından finanse edildiği belirtilerek hükümet yetkililerinin boş laflarla göz boyamayı bırakıp, İsrail’e güç veren tüm ekonomik ve askeri ilişkileri kesme çağrısında bulundu.

Basın açıklamasının okunmasının ardından Filistin için İsrail’e karşı Boykot mücadelesinin devam edeceğine vurgu yapılarak eyleme son verildi.