İstanbul 8 Mart mitinginde yükselen ses: Ekmek Gül ve Hürriyet!

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için binlerce kadın, İstanbul’da 4 Mart günü Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda gerçekleşen mitingde buluştu. Saat 11:00’de Dikilitaş’ta toplanmaya başlayan kadınlar sağanak yağmura rağmen büyük bir coşkuyla yürüyüşe geçti.

“İstibdada, sömürüye, erkek egemenliğine, emperyalizme karşı ekmek gül ve hürriyet için emekçi kadınlar en öne!” pankartıyla eylemde yerini alan DİP’li Kadınlar, yürüyüş boyunca emekçi kadınları mücadelenin en önüne çağırdılar. Esnek, güvencesiz, düşük ücretli işlerde sendikasız çalışan kadınları, sokağa çıktığında tacize, tecavüze maruz kalan kadınları, mücadeleleri istibdad tarafından engellenen kadınları, gelecekleri emperyalizmin kirli savaş politikalarıyla karartılan kadınları mücadeleye ve örgütlenmeye çağırdı.

Saat 13:00’de başlayan miting platform adına hazırlanan basın metninin Türkçe ve Kürtçe okunmasıyla devam etti. Çorlu’da basın açıklaması yapmak isteyen kadınlara polisin saldırıp gözaltına alınması protesto edildi. Gözaltına alınan kadınlara dayanışma dilekleri iletildi.

Ardından HDP milletvekili Pervin Buldan kadınları selamlayarak bir konuşma yaptı. Konuşmasında Hükümetin usulsüz bir şekilde KHK’larla devleti yönettiği ve bu politikaların bir sonucu olarak da savaşı her geçen gün yükseltttiğini belirtti.

KHK ile ihraç edilen KESK üyesi kamu emekçileri adına ise Sema Uçar söz alarak haksız ve hukuksuz şekilde ilerleyen ihraçlara değinerek işe dönme mücadelelerinden vazgeçmediklerini aktardı.

Yapılan konuşmaların ardından miting, Kürt opera sanatçısı Mizgin Tahir ve grup Alamor konseriyle, halaylarla devam etti.