Gerçek gazetesi okur toplantısında sınıfın gündemi tartışıldı

Gerçek gazetesinin kahvaltılı okur toplantısı bugün (18.02.2018) Devrimci İşçi Partisi’nin Okmeydanı’ndaki parti binasında gerçekleştirildi. İşçiler, emekçiler ve gençler yoldaşımızın yaptığı sunumun ardından sınıf mücadelesinin gündemini, sendikal ve siyasi gelişmeleri tartıştı.

Tartışma kısmında söz alan metal işçilerinden, MESS fabrikalarında çalışanlar MESS sözleşmesi sürecinin nasıl geliştiğini aktardılar. Sözleşmedeki zam oranlarının tatmin edici olmadığını ancak elde edilenlerin de işçilerin mücadelesi sayesinde olduğunu belirttiler. Sendikasız işyerlerinden alınan sözlerde ise MESS sözleşmesiyle bağlantılı olarak sendikalaşma eğiliminin güçlendiği ve işçilerin pek çok fabrikada sendikalaşma tartışma ve girişimlerinin başladığı söylendi. Söz alan işçiler bazı fabrikalardaki somut gelişmeler üzerinde durdu.

Gerçek gazetesinin sunumunda öne çıkan ve gazetenin başyazısında da ifadesini bulan, “Emeğin gücü Türkiye’nin karanlıktaki ışığıdır” ifadesi tartışmalarda da yansımasını buldu. AKP-MHP arasındaki faşist ittifak, savaş politikaları, emperyalizmle işbirliği içinde koyulaşan istibdad rejimi pek çok yönden ele alınırken tartışmalardaki ana ekseni ve çözüm önerilerini hep sınıf mücadelesi oluşturdu.

DİP’li Öğrenciler 6 Ocak’ta ABD elçisi Komer’in arabasının yakılmasının yıldönümünde ODTÜ’de yaptıkları eylemi ve anti-emperyalist mücadeleyi yükseltme perspektiflerini Gerçek okurlarıyla paylaştılar. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla fabrikalarda ve meydanlarda kapitalizme ve erkek egemenliğine karşı emekçi kadınların mücadele çağrısı da öne çıkan gündem maddelerinden biri oldu.