Filistin direnişinden Türkiye’ye sert tepki!

Filistin direnişinin önemli örgütlerinden olan Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC), geçtiğimiz günlerde Kudüs’te gerçekleştirilen ve 4 Siyonist askerin öldürülmesi ile sonuçlanan eylemi selamlamak üzere yaptığı açıklamasında, bu eylemi bir “terör” eylemi olarak kınayan Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’e sert bir dille tepki gösterdi. 

FHKC’nin açıklamasını aşağıda sizlerle paylaşıyoruz:

FHKC Kudüs operasyonunu selamlar, Türkiye Başbakan yardımcısının yorumlarını kınar

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi, Siyonist işgal askerlerine karşı Kudüs’te gerçekleştirilen ve işgalin suçlarına karşı halkın yanıtının bir parçası olan kahramanca operasyonu selamlayan Filistinli kitlelere katılır. 

Cephe bu eylemin, Filistin isyanının sürdüğüne ve buna karşı gerçekleştirilen komploların başarılı olamayacağına bir kanıt olduğuna dikkat çeker. Cephe, Kudüs’teki şehit ve kahraman Fadi Kanber El-Mukabber’i selamlar ve yasını tutar.

Cephe, tüm ulusal kurumları, Kudüs’te saldırı altındaki, aralarında ev yıkımları ve hedeflenmiş saldırılara maruz kalan şehit aileleri de bulunan Filistin halkının metanetini güçlendirmeye katkı sunmaya davet eder.

Ayrıca, FHKC, Türkiye Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in, işgal altındaki Filistinlilerin işgale ve işgal topraklarındaki işgalci askerlere karşı sorgulanamaz direniş hakkının varlığına karşın Kudüs’teki bu kahramanca operasyonu suçlayan, “terörist” olarak tanımlayan ifadelerini sert bir şekilde kınar. Cephe, Filistin direnişinin dünyadaki tüm halk hareketleri için halen bir esin kaynağı olduğunu belirtir.

Cephe bu açıklamanın, Türkiye’nin resmi pozisyonu hakkındaki gerçeği bir kez daha ortaya koyduğunu ve Türkiye Devleti’nin Filistin davasını bölgede kendi amaçları doğrultusunda kullandığını belirtir. Cephe ayrıca saldırının Filistin halkına yönelen, Şimşek tarafından kınama veya açıklamaya konu edilmeyen ve tekrarlayan suçlara bir karşılık olarak yapıldığını ifade eder.