Birleşik Metal-İş üyesi emekçi kadınlar 8 Mart etkinliğinde taleplerini yükseltti!

11 Mart Pazar günü, Birleşik Metal-İş Sendikası, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle Küçükyalı Kültür Merkezi’nde bir etkinlik düzenledi. Saat 11:00’da başlayan etkinlikte, pek çok farklı fabrikadan çok sayıda kadın işçi bir araya geldi, taleplerini yükseltti. Kısa bir müzik dinletisi ile başlayan etkinlikte, sınıf mücadelesinde hayatını kaybeden bütün işçiler, DİSK’in mücadeleci, kurucu ve ilk genel başkanı Kemal Türkler başta olmak üzere sendikacılar ve bütün emekçi kadınlar için saygı duruşuyla kürsü açıldı.

İlk konuşmayı sendikanın genel başkanı Adnan Serdaroğlu yaptı ve mücadele eden bütün emekçi kadınları selamladı. Ardından genel sekreter yardımcısı Nuran Gülenç, sendikanın kadın çalışmalarını anlattı. Fabrikalarda kadınların çalışma koşullarını, yaşam koşullarını iyileştirmek için verdikleri mücadeleden bahsetti ve bütün emekçi kadınların örgütlenmesi, sendikalı olması gerektiğini vurguladı.

Etkinliğin kalan kısmında kürsü işçi kadınlara aitti. CSUN fabrikasının işyeri temsilcisi Yazgülü Ateşoğlu söz alarak, 8 Mart’ın onları sömüren patron kadınların değil, işçi kadınların günü olduğunu vurguladı. Kadın işçilerin fabrikada karşılaştıkları sorunları anlattı ve bu sorunların üstesinden gelebilmek için sendikalı olmak gerektiğini vurguladı.

Mata Otomotiv fabrikasının işyeri temsilcisi Gülhanım Gürbüz, 8 Mart’ın kadın işçiler için önemini vurgulayarak konuşmasına başladı. İşçi kadınların, ücret eşitsizliği, ayrımcılık, kreş eksikliği gibi sorunlarla karşılaştığını söyledi. Bunlara karşı sendikada örgütlenmek gerektiğini anlattı ve sendikanın kadınların çalışma koşullarına iyi etkilerine örnek olarak regl izni hakkını verdi.

Ardından sözü alan Renta fabrikası işyeri temsilcisi Selcan Doğan, 8 Mart’ın kadın mücadelesi açısından anlamını hatırlatmak için tarihini anlatarak başladı. Kadınların, onca yıl geçmesine rağmen hala aynı sorunların altında ezildiğini söyledi. Diğer sendikalarda kadın temsiliyetinin azlığını eleştirdi. Konuşmasını, tüm emekçi kadınları karşılaştıkları sömürü karşısında susmamaya, örgütlenmeye ve mücadele etmeye çağırarak sonlandırdı.

Etkinlik sırasında, HT Solar, Mata Otomotiv, Renta, Legrand, CSUN gibi farklı metal fabrikalarından kadın işçiler Metal İşçisinin Sesi’ne röportaj vererek, fabrikada karşılaştıkları sorunları anlattı ve taleplerini dile getirdi. Çoğu kadın işçi, sendikalı olduktan sonra çalışma koşullarının çok daha iyi olduğunu, örgütlenmeden önce patron karşısında güçsüz olduklarını ancak bir arada durdukları zaman hiçbir gücün onları durduramadığını söyledi. HT Solar fabrikasından emekçi bir kadın, “Eskiden kaderimiz patronların iki dudağının arasındaydı, biz sendikalı olarak bu durumu değiştirdik.” dedi. İşçiler bütün emekçi kadınları sendikalı olmaya, örgütlenmeye ve mücadele etmeye çağırdı.

Etkinlik, Bilkar Tiyatro ve Müzik Topluluğu’nun hazırladığı kadın mücadelesi üzerine bir tiyatro oyunu ve müzik dinletisi ile sona erdi.