Bakırköy Belediyesi’nde grevin 3. gününde anlaşma sağlandı

İstanbul Bakırköy Belediyesi’nde toplu iş sözleşmesi kapsamında bir süredir yürütülen görüşmeler olumsuz sonuçlanınca işçiler 17 Ekim’de greve çıkmıştı. Belediye İş Sendikası ile belediye arasında yapılan görüşmelerde belediye, tiyatroda çalışan 312 işçiyi toplu sözleşme kapsamı dışında bırakmaya çalışmış sendika ise bunu kabul etmemişti. Müzakereler sonuçsuz kalınca 530 işçi hep beraber grev dedi.

İşçiler 17 Ekim günü grev çadırı kurarken polisin ve belediyenin çeşitli baskılarına maruz kalmışlardı. Fakat işçilerin kararlı duruşu sayesinde, işçilere desteğe gelenleri uzaklaştırmaya çalışan polisler başarılı olamamıştı. Grevin 3. günündeyse Bakırköy Belediyesi havluyu atarak pes etti. Grevde anlaşmaya varıldı. İşçiler sonucu slogan atarak coşkuyla karşıladı. ‘’Hak verilmez alınır zafer sokakta kazanılır’’, ‘’direne direne kazanacağız’’ şeklinde sloganlar atarak grevi bitirdiklerini açıkladılar.

Yapılan grev sonrasında anlaşmaya varılan toplu sözleşme maddeleri ise şöyle:

  • Kadrolu işçilere 155 lira taban olmak üzere birinci yıl için %8, ikinci yıl için ise enflasyon oranında zam ve 25 kuruş kıdem zammı
  • Tiyatro Müdürlüğü’nde çalışan işçiler için 90 lira taban, birinci yıl için %8, ikinci yıl için ise enflasyon oranında zam
  • Net 100 TL aile ve çocuk yardımı
  • 1 Mayıs’ta 570 TL ikramiye
  • Kurban ve Ramazan Bayramlarında 500’er lira ikramiye
  • 15 Günlük sendika mütabakat ikramiyesi.

Anlaşmaya varılmış olmasına rağmen işçilerin taleplerinden biri olan ve daha önce Bakırköy Belediyesi’nden atılan 17 işçinin işe geri alınması talebi ise belediye tarafından karşılanmadı.