Antalya’da 6 Mayıs anması

Yusuf Aslan, Deniz Gezmiş ve Hüseyin İnan’ın katledilişi 43. yılında Türkiye genelinde birçok etkinlik ile protesto edildi.

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısı ile Kapalıyol Halk Bankası önünde toplanan kitle “Unutmadık, Unutmayacağız” yazılı pankartın arkasında Cumhuriyet Meydanı’na yürüyüşe geçti. Yürüyüş esnasında sık sık “Yusuf, Hüseyin, Deniz sürüyor sürecek mücadelemiz”, ”Devrim şehitleri ölümsüzdür”, ”Yaşasın devrim ve sosyalizm”, “Katillerden hesabı emekçiler soracak” sloganları atıldı. Kitlenin Cumhuriyet Meydanı’na ulaşmasının ardından mücadelede yitirdiğimiz tüm devrim şehitleri için saygı duruşunda bulunuldu.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki etkinlik Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ve Deniz Gezmiş’in idam öncesi ailelerine yazdıkları mektupların okunuşu ile başladı. Ardından basın açıklaması okundu.

Basın açıklamasında “Her gün yeni bir iş cinayetinin yaşandığı; taşeron sisteminin. Esnek ve ucuz çalışmanın, çocuk işçiliğinin giderek yaygınlaştığı biçimiyle sömürü katlanarak sürüyor. İşte Denizler tamda buna karşı koymuşlardı. İdam sehpalarında.”Kahrolsun emperyalizm! Yaşasın Marksizm ve Leninizm’in yüce ideolojisi!”diye bunun için haykırmışlardı. Kendi kaderlerini işçi sınıfının kurtuluşuyla birleştirmiş ve sosyalizme bağlanmışlardı. Bu gün bize düşende; Denizlerin mücadele mirasının aydınlığında, kendi özgür geleceğimizi kendi ellerimizle yaratmak baskı ve sömürünün karşısında mücadele etmektir” sözleri dikkat çekti. Etkinlik müzik ve şiir dinletisi ile sona erdi.