Antalya'da 6 Mayıs Anması

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri, 12 Mart Cuntası tarafından, 6 Mayıs 1972'de katledilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ı anmak üzere bir eylem gerçekleştirdi.

Saat 18.00 de Kapalı Yol Halk Bankası önünde toplanan kitle Cumhuriyet Meydanına kadar yürüdü.

Yürüyüş boyunca, "Hüseyin, Yusuf, Deniz, Sürüyor, Sürecek Mücadelemiz", "Emperylistler, İşbirlikçiler, 6. Filoyu Unutmayız", "Katil ABD, İşbirlikçi AKP", "Gün Gelecek, Devran Dönecek Katiller Halka Hesap Verecek", "Bu daha Başlangıç, Mücadeleye Devam", "Katil ABD Ortadoğu'dan Defol", "Yaşasın İşçilerin Birliği, Halkların Eşitliği", "Yaşasın Devrim ve Sosyalizm" gibi sloganlar atıldı.

Cumhuriyet Meydanı'nda yapılan basın açıklamasını, Emek ve Demokrasi Güçleri adına, EMEP Antalya İl Başkanı Fevzi Peker okudu.

Peker, "İşçiler, emekçiler, kadınlar, gençler, kardeşler; Bugün 6 Mayıs. Bugün Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan yoldaşlarımızın idam edilerek katledilişlerinin 42. yılında bir kez daha onlarla birlikteyiz...Onların şahsında, dünyada ve ülkemizde, sömürüye ve baskıya boyun eğmeyerek yaşamını yitirmiş bütün mücadele yoldaşlarımızı saygıyla anıyoruz" diyerek söze başladı.

Daha sonra, 68 gençliğinin anti-emperyalist duruşları, ABD ve NATO'ya karşı çıkışlarındaki kararlılıkları, Mahirlerin ve İboların bedenlerini ortaya koyarak sergiledikleri devrimci tutumları, Mazlumlarla süren direniş geleneğinin bugünün gençlerine direnç kazandırmaya ve yol göstermeye devam ettiğini vurguladı.

Peker ; "Emperyalizm, kapitalizm ve her türden gericilik dünya halklarının direnişiyle er  geç yenilecektir. Bağımsızlık, özgürlük, demokrasi ve sosyalizm mücadelesi kazanacaktır. İşçi sınıfı, bütün halklarımızın talepleriyle birleşerek kazpitalizmi mezara gömecektir. Yoldaşlarımıza sözümüz var: Umudu büyüterek geleceğin sınıfsız ve sömürüsüz dünyasını mutlaka kuracağız" diyerek sözlerini tamamladı.

Kitle alkışlar, ıslıklar ve sloganlarla eylemi sona erdirdi.

Eyleme Devrimci İşçi Partisi militanları da katıldılar.