Adana’da 1 Mayıs

Adana’da sendikalar, emek örgütleri ve siyasi partiler ise istibdad rejimine ve işçi sınıfının kazanılmış haklarının gasp edilmesine karşı, Mimar Sinan Amfi Tiyatrosu kavşağında buluştular. Katılım geçen yıllara göre oldukça düşüktü. Yine geçen yıllardan farklı olarak bu kez, mitingin daha ileri saatlerde yapılmasına ilişkin tertip komitesinin yaptığı başvurunun valilik tarafından kabul edilmesi üzerine (daha önce hep en sıcak saat olan 12:00 ya da 13:00 saati verilirdi) saat 15:00’den itibaren İstasyon Meydanı’na doğru yürüyüşe geçildi.

Sendikalarının kitlesinin neredeyse sembolik olduğu, daha çok sosyalistlerin ve devrimci çevrelerin yoğun katılım göstermiş olduğu yürüyüş ve miting sırasında sık sık “Hayır Bitmedi Daha Yeni Başlıyor”,  “Yaşasın 1 Mayıs İşçi Bayramı”, “Biji Yek Gulan”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği” sloganları atıldı.

DİP olarak biz de, “Kahrolsun istibdad, yaşasın hürriyet” ve “NATO’dan, Gümrük Birliği’nden çıkılsın! İncirlik Üssü kapatılsın!” pankartımızla, daha çok gençlerden oluşan kitlemizin canlı sloganlarıyla, mitingin sonuna kadar alanda idik. Diğer sloganlarla birlikte; sık sık attığı “Sevda Yoldaş Ölümsüzdür” “Atlen Yoldaş Kavgamızda Yaşıyor” sloganları ile de her iki yoldaşımızı da anmış ve Çukurovalı işçilere ve devrimcilere hatırlatmış olduk.

Miting alanına varıldığında ise 1 Mayıs ve işçi sınıfı şehitleri için yapılan saygı duruşunun ardından, Tertip Komitesi adına 1 Mayıs mesajı Türkçe, Kürtçe, Arapça ve İngilizce olarak okundu. Daha sonra sendika temsilcilerinin, CHP ve HDP milletvekillerinin konuşmaları ve Kurtalan Ekspresi’nin verdiği küçük bir konserin ardından miting sona erdi.