69. yılında Nakba sürüyor, Filistin halkı direnmeye devam ediyor!

Siyonistlerin Filistin topraklarına el koyup, katliamlarla yüzbinlerce Filistinli’yi yurtlarından kopardığı 15 Mayıs 1948 tarihi Filistin halkı tarafından “Nakba” (yani “Büyük Felaket”) olarak adlandırılır. Nakba’nın 69. yıldönümünde İstanbul’da BDS Türkiye’nin çağrısıyla Levent’te bulunan İsrail başkonsolosluğu önünde basın açıklaması gerçekleştirildi.

Levent metro çıkışı önünde buluşan Filistin dostları ve Filistinliler “Filistin halkı topraklarına geri dönecek!” yazılı pankartın arkasında, Filistin bayrakları ve dövizlerle başkonsolosluk önüne yürüdü. Yürüyüş boyunca, “Siyonizm yenilecek, direnen Filistin kazanacak!”, “Nehirden denize özgür Filistin!”, “Filistin’de düşene dövüşene bin selam!”, “Her yer Filistin her yer direniş!” ve “Yıkılsın Siyonist İsrail devleti!” sloganları atıldı. “Cellada karşı su, cellada karşı tuz, Filistinli esirler kazanacak!” ve “Filistinli esirler yalnız değildir!” sloganlarıyla, bugün İsrail’in hapishanelerinde açlık grevi ile işgalciye direnen 1700’ü aşkın esir selamlandı. Devrimci İşçi Partisi eyleme “Yıkılsın Siyonist İsrail devleti!”, “Yaşasın Ortadoğu Sosyalist Federasyonu!”, “Katil ABD Ortadoğu’dan defol!”, “Türkiye NATO’dan çıksın! İncirlik kapatılsın! İsrail’le ilişkiler kesilsin!”, “Siyonist İsrail’le ilişkiler kesilsin! Elçi kovulsun!” ve “Nehirden denize özgür, laik, sosyalist Filistin!” taleplerinin ve sloganlarının yazılı olduğu dövizlerle katıldı.

İsrail başkonsolosluğu önüne yürüyenler bir kez daha, İsrail ile ekonomik, askeri ilişkilere, İsrail resmi akademisine ve İsrail resmi kültürüne boykot dedi. Ardından BDS gönüllüsü Mücahit Yıldırım basın açıklamasını okudu. BDS Türkiye adına yapılan açıklamada, “Nakba bitmedi, devam ediyor. Çünkü İsrail, yeni yerleşimlerle Filistin halkına ait olan toprakları her gün biraz daha fazla işgal ediyor. Çünkü sınırları belirlenmeyen İsrail, Filistin toprağını işgal ederek genişliyor. Ve karşısında Filistin halkının direnişi, Uluslararası Filistin’le Dayanışma Hareketi, Boykot Yatırımların Geri Çekilmesi ve Yaptırımlar (BDS) Hareketi ve Filistin halkının dünyanın dört bir yanındaki diğer dostları var” denildi.

Yıldırım bunun yanı sıra “İsrail ile yürütülen askeri ilişkiler, Nakba’nın sürmesine destek anlamına gelir çünkü İsrail askeri sanayinin ürettiği silahlar satılmadan önce Filistin halkının üzerinde denenmektedir. İsrail ile yürütülen ekonomik ilişkiler, Nakba’nın sürmesine destek anlamına gelir. Örneğin İsrail ile doğalgaz anlaşması, İsrail’in el koyduğu Filistin gazını satmasına ortak olmak anlamına gelir. Filistin halkının yanında olmak ise, İsrail ile her türlü ilişkiyi kopartmayı, İsrail’e her alanda boykot ve yaptırımlar uygulamayı gerektirir!” dedi. Yürüyüş boyunca sloganlarla yaptığı gibi BDS Türkiye, basın açıklamasında da açlık grevindeki Filistinli esirlere selam yolladı.

Eylemin sonunda Nakba’nın İsrail ile yürütülen ekonomik, askeri, diplomatik ve kültürel ilişkilerle sürdüğü vurgulandı ve açıklama “Filistin’e özgürlük İsrail’e boykot!” sloganlarıyla sona erdi.