Yargılanacaksın!

İşçi sınıfı, emekçi halk ve gençlik seçimi beklemek yerine Gezi’nin isyan bayrağını yeniden açmalıdır. Bu aşağılık düzene razı olmayacağını yeniden haykırmalıdır. Erdoğan gidecektir. Onu emekçi halk götürmelidir. Onu emekçi halk yargılamalıdır. Ondan boşalan yeri emekçi halk doldurmalıdır.

Tayyip Erdoğan’ın iki aydır bütün faaliyeti kendisinin, ailesinin ve bakanlarının yolsuzluklarının üzerini örtme çabasına yönelik. Bu ülkenin hükümeti, iki koca ay boyunca bütün enerjisini delil karartmaya hasretmiş durumda. Soruşturma yapan veya yapacağından kaygı duyulan savcı ve polislerin görevden alınması bu amaca yönelik. Yolsuzluğa bulaşmış olduğu ortaya çıkmış olan bakanların fezlekelerinin meclise gelmesinin engellenmesi bu amaca yönelik. HSYK yasası bu amaca yönelik. İnternet yasası bu amaca yönelik. MİT yasası bu amaca yönelik. Şimdi TÜBİTAK’a saldıracaklarını açıkladılar, o da bu amaca yönelik.

En çarpıcısı, son iki gündür suçüstü yakalanmış olan Tayyip Erdoğan’ın ve bütün hık deyicilerinin çabası, yolsuzluğun en büyüğünün başbakanın kendisinde odaklandığının çok açık delili olan ses kayıtları konusunda halkın gözünü bağlamaya çalışmalarıdır. Hepsi en pişkin, en yüzsüz tavırlarıyla “kaset montaj” diyor. Bu ana kadar birçok uzman tersini söyledi. Ama montaj olduğunu iddia eden tek bir uzman çıkmadı. Herkes Erdoğan’ın sesini kendi kulağıyla duyuyor, “parayı sıfırla” komutunu anlayışı kıt bir genç adama nasıl tekrar tekrar söylemek zorunda kaldığını dinliyor. Bu kadar özel bir konuşma akışının montaj yoluyla yaratılması olasılığı neredeyse sıfır.

Velev ki montaj. Bu kasetin montaj olduğunun anlaşılması için bile Tayyip Erdoğan’ın istifa etmesi gerekir. Sadece devlet idaresinde değil, şirketlerde, sendikalarda, derneklerde, vakıflarda, uluslararası kuruluşlarda, her yerde, ama her yerde, yolsuzluğa karıştığı yolunda somut ve güçlü belirtiler olan yönetici görevinden çekilir. Çekilmek zorunda bırakılır. Neden? Çünkü soruşturmanın selameti böyle gerektirir.  O kişinin, o kuruluşun ya da o devletin başında kalması, yapılacak soruşturmanın sağlıklılığına koskoca bir gölge düşürür. Tayyip Erdoğan istifa etmedikçe bu kasetin montaj olduğuna dair verilecek bütün raporlar şaibeli olacaktır.

Erdoğan şimdiden tarihe yargılanması gereken bir lider olarak geçmiştir. Bu kaset bütünüyle sahte olsa bile, Erdoğan halkın parasının devlet gücünü kullananlar tarafından yetkilerinin suistimali yoluyla çalınmasının hesabının sorulmasını engelliyor. Bu, yargılanacak bir suçtur. Halka karşı işlenmiş bir suçtur. Şimdi bunun üzerine kendi yolsuzluklarının delilleri çıkıyor ortalığa. Bunlar son çırpınışlarıdır. Bunlara yadsıyamayacağı yeni delillerin ekleneceği açıktır.

Bu devleti 11 yıl babalarının çiftliği gibi yönetenler birbirlerinin boğazına sarılınca, saltanatlarının koşulları ortadan kalkmıştır. Şimdi gittikçe daha derin bir pislik çukuruna her gün daha fazla yuvarlanıyorlar. İşçi sınıfı, emekçi halk ve gençlik seçimi beklemek yerine Gezi’nin isyan bayrağını yeniden açmalıdır. Bu aşağılık düzene razı olmayacağını yeniden haykırmalıdır. Erdoğan gidecektir. Onu emekçi halk götürmelidir. Onu emekçi halk yargılamalıdır. Ondan boşalan yeri emekçi halk doldurmalıdır.

Onlar delil karatıyorlar. Halkın da gözünü karartması ve bunların hepsini silip süpürmesi gerekiyor.