"HAYIR"a devlet sopası, "evet"e devlet parası! Baskılara rağmen HAYIR kazanacak!

Referanduma büyük baskılar altında gidiliyor. İlk ilan edildiğinde ısrarla halka karşı ilan edilmediği söylenen OHAL, referandum sürecinde halkın tercihini baskı ile etkilemek için kullanılıyor. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ HAYIR dediği için gözaltına alınan tek kişi varsa istifa ederim dedi. Biz gözaltı ve baskıların sadece kamuoyuna yansıyan kısmını derledik. Başta da HAYIR dediği için gözaltına alınanları yazdık. Bekir Bozdağ bu gerçekler karşısında söz verdiği gibi istifa edecek mi? Sanmıyoruz! Ancak tüm baskı ve zulme rağmen HAYIR diyecek olan emekçi halk, kendisi gibi tüm müstebitleri o koltuklardan indirmesini bilecektir.


HAYIR gözaltıları

·         24 Ocak'ta Kadıköy-Beşiktaş vapurunda HAYIR şarkısı söyleyen üniversite öğrencilerini polis gözaltına almak istedi. Halk engel oldu.
·         4 Şubat'ta Kadıköy'de HAYIR bildirisi dağıtanlara polis saldırdı, 3 kişi gözaltına alındı.
·         Aydınspor- Hatayspor maçına “Hayır… Hayır… #YüzBinKereHayır 1 Şubat Barış Manço'yu rahmetle anıyoruz” yazılı pankartla girmek isteyenler gözaltına alındı.
·         Ankara Yüksel caddesinde “Ne yaparsanız yapın başkanlığa liselerden de hayır” pankartı açarak oturan 4 liseli genç gözaltına alındı.
·         Antalya'da HAYIR afişi asan 3 kişi gözaltına alındı.
·         Bursa'da bir vatandaşla referandum üzerine tartışan ve HAYIR demeyi savunan bir esnaf ihbar üzerine gözaltına alındı.
·         Hatay'da HAYIR kampanyası yürütenlerden 36 kişi sabah baskınlarıyla gözaltına alındı.

YSK ve mahkemeler taraflı

·         MHP'ye yakınlığı ile bilinen kamu emekçileri sendikaları konfederasyonu Türkiye Kamu-Sen, HAYIR çağrısı yaptıktan sonra konfederasyon genel merkezi 25 kişilik bir güruhun saldırısına uğradı.
·         28 Ocak'ta Isparta'da Sulh Ceza Hakimliği HAYIR bildirisi için toplatma kararı verdi.
·         18 Şubat'ta Aydın Valiliği HAYIR bildirisini “uygunsuz” nitelemesiyle yasakladı.
·         Samsun'da il seçim kurulu 10 siyasi parti dışındaki partilerin ve diğer kurumların referandum propagandası yapmasını yasakladı. Karara yapılan itiraz sonucunda YSK kararı bozdu ama gerekçe olarak yasak kararının mülki idare yani valilik ve kaymakamlıklar tarafından verilmesi gerektiğini gösterdi. Böylece AKP'nin yerel komiserleri olarak çalışan mülki amirlere HAYIR diyen kurumların faaliyetlerini yasaklama serbestisi verilmiş oldu.

HAYIR'a cevap kardeş kavgası tehdidi

·         26 Ocak gecesi Maltepe'de HAYIR afişi asan bir genç kurşunlandı.
·         Sedat Peker, referandumda “evet” oyu vereceğini açıkladığı bir video kaydında HAYIR diyenleri sokaklarda bekliyor olacaklarını söyleyerek tehdit etti.
·         Düzce'de elinde silahla meydanda fotoğraf çektiren iki kişi, HAYIR diyenleri sosyal medya üzerinden Sedat Peker'in sözlerini tekrarlayarak tehdit etti.
·         25 Şubat'ta Ümraniye'de HAYIR bildirisi dağıtanlara bıçaklı saldırıda yaralananlar oldu.
·         AKP Manisa İl Başkan Yardımcısı referandumda evet kazanmazsa iç savaşa hazır olun çağrısı yaparak kardeş kavgası kışkırtmasında ve tehdidinde bulundu.

Basında abluka

·         Kanal D, sosyal medyadan HAYIR diyeceğini açıklayan İrfan Değirmenci'yi işten attı. Değirmenci'nin tarafsızlık ilkesini çiğnediğini iddia eden Doğan Grubu, evet diyeceğini açıklayan Fatih Çekirge'ye herhangi bir uyarıda bulunmadı, yaptırım uygulamadı. Çekirge evet yazılarına devam ediyor.
·         Televizyonda Yılmaz Özdil'in sunduğu bir programa çıkarak HAYIR diyeceğini açıklayan Müjdat Gezen önce parlamenter sistem canımıza yetti diyen Padişah Abdülhamid'in torununa hakaret ettiği gerekçesiyle basında hedef gösterildi. Daha sonra Müjdat Gezen Sanat Merkezi kundaklandı. Alkollü olduğunu söyleyerek savunma yapan kundakçı serbest bırakıldı. Adliye çıkışında pişman değilim dedi. Daha sonra yeniden gözaltına alınarak tutuklandı.
·         HAYIR diyeceğini açıklayan yazar Hakan Çelenk Posta gazetesindeki işinden çıkarıldı.
·         Televizyon programlarında HAYIR savunusu yapan, evet diyen hukukçuları tartışma içinde zor duruma sokan Sera Kadıgil, yıllar önce sosyal medyadan attığı tweetler gerekçe gösterilerek gözaltına alındı.

HAYIR'a devlet sopası “evet”e devlet parası

·         Erdoğan 40 ilde devletin parasıyla mitingler düzenleyerek evet oyu isteyecek. Ancak HAYIR kampanyası için en ufak bir devlet desteği yok.
·         İstanbul'da 8 Mart dünya emekçi kadınlar günü valilik tarafından miting yapılması için tahsis edilmiş olan Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda yapılmak istendi. Kadınların HAYIR tavrının öne çıkacağı miting valilik tarafından güvenlik gerekçesiyle yasaklandı. Valilik kadınlardan gelen tepkiler ve baskılar üzerine mitinge tekrar izin vermek zorunda kaldı.

Bu yazı Gerçek Gazetesi'nin Mart 2017 tarihli 89. sayısında yayınlanmıştır.