Petrol İş Sendikası Manisa örgütlenme sorumlusu İlker Aydemir ile röportaj

Petrol İş sendikası tarafından iki yıla yakın bir süre önce Manisa Standart Profil fabrikasında başlayan örgütlenme çalışmaları, yaşanan birçok zorluğa rağmen devam ediyor. Fabrikadaki son durum ve sendikal çalışmalarla ilgili olarak, kendisi de Standart Profil'in örgütlenme sürecinde atılan ilk işçilerden olan ve şimdi Petrol İş Manisa Örgütlenme Bürosu temsilcisi olan İlker Aydemir ile röportaj yaptık.
 
Gerçek: Standart Profil'deki geçmiş süreç ile ilgili kısaca bilgi verebilir misiniz?
 
İlker Aydemir: 2013 yılının başından itibaren fabrika içinde sendikal örgütlülük başlamıştır. 2013 yılının Mayıs ayında ise fabrika içindeki çalışma ortaya çıktı ve iş veren kısa süre içerisinde 300'ü aşkın işçi arkadaşımızı işten attı. Uzun süre fabrika önünde kurduğumuz direniş çadırında mücadelemizi sürdürdük. Bir süre sonra ise çadırı kaldırarak mücadeleyi farklı biçimlerde devam ettirek bugünlere geldik.
 
 
Gerçek: İşten atılan işçilerin durumu nedir?
 
İlker Aydemir: İşten atılan arkadaşımızdan 209'u işe iade davası açtı ve 148'i, 20-30 bin TL arasında tazminat almaya hak kazandı. Diğer arkadaşlarımızın mahkeme süreçleri devam ediyor. Ayrıca bu süreçte mobing uygulayan ve bir kadın arkadaşımızı taciz eden SP 1'in personel müdürü Sebahattin Karabulut'u mahkum ettirdik ve işten çıkartılmasını sağladık. Yine aynı şekilde SP 2'nin insan kaynakları müdürü Kadir Yalçınkaya'yı da işçilerden zorla e-devlet şifrelerini aldığı için mahkum ettirip 6 ay hapis cezası almasını sağladık. Bu ceza temiz sicilden dolayı 5 yıl ertelendi. Bununla da yetinmedik hem Kadir Yalçınkaya'ya hem de 13 üst düzey fabrika yöneticisine sendikal haklarının kullanımını engelledikleri için dava açtık. Bu davaları da kazanacağımızı düşünüyoruz. 
 
 
Gerçek: Fabrika içindeki örgütlenme çalışmaları nasıl gidiyor?
 
İlker Aydemir: Standart Profil firması Manisa'da iki fabrika olarak üretim yapıyor ve her geçen gün daha da büyüyor, işçi sayısı artıyor. Fabrikada sürekli bir devir daim var. İşimiz zor. Ancak tüm zorluklara rağmen her iki fabrikada da örgütlenme çalışmalarımız sürüyor. Ayrıca 27 Aralık 2014 ile 5 Ocak 2015 tarihleri arasında da Manolya meydanına sendika tanıtım standı kurduk. 
 
 
Gerçek: Standı kurma amacınız neydi ve nasıl tepkiler aldınız?
 
İlker Aydemir: Standı kurma amacımız, Standart Profil'deki mücadelemizi tüm Manisa kamuoyuna duyurmaktı. Kurulan stant sayesinde SP'deki işçilere ya da yakınlarına da ulaşmayı hedefledik. Gerçekten de başarılı bir çalışma oldu. Hem amacımıza ulaştık bir çok SP işçisi ile buluştuk hem de diğer fabrikalardaki işçilerle tanışma fırsatımız oldu. Başka sektörlerde çalışan işçi arkadaşlarımızı da farklı farklı sendikalara yönlendirdik. 
 
 
Gerçek: Bundan sonraki adımlarınız ne olacak?
 
İlker Aydemir: Ara ara stant kurma çalışmalarımızı sürdüreceğiz. İşçi duraklarında ve fabrika önlerinde bildiri dağıtmak gibi çalışmalarımız olacak. Sizin gibi duyarlı partiler, dernekler aracılığıyla da tüm emekçilere seslenmek istiyoruz. Tüm Manisalı emekçilerin desteğine ihtiyacımız var. Petrol İş Sendikası olarak tıpkı Düzce'de olduğu gibi Manisa'da da yetkiyi almak istiyoruz. Tüm Manisa emekçilerinden SP'de çalışan yakınlarını, akrabalarını, eşini dostunu ikna etmeleri, bir an önce Petrol İş Sendikasında örgütlenmeye teşvik etmelerini istiyoruz. Çünkü SP'nin Düzce'deki fabrikasında çalışan ve sendika üyesi olan işçiler Manisa'da ki işçilerden iki katı fazla maaş alıyorlar. Bunu bizde başarabiliriz. Tüm emekçilerin desteği ile Standart Profil'de sendikamız Petrol İş'i yetkili kılabiliriz.