Muğla’da Eğitim-Sen eylemi: Çocuk işçiler istemiyoruz!

AKP’nin hazırladığı 4+4+4 kanun teklifini protesto etmek için Eğitim Sen’li öğretmenler Muğla’da basın açıklaması yaptı.

15 Mart’ta hastanelerden sevk alıp derse girmeyen eğitim emekçileri 4+4+4’ü protesto etmek için yurt çapında eylemlilikte bulundu. Muğla’da ise öğretmenler saat 12.30’da Sınırsızlık Meydanı’nda toplandı.

Eğitim-Sen Muğla Şube Başkanı Volkan Polat’ın okuduğu basın açıklamasında özetle 4+4+4 eğitim sisteminin çocuk gelinler sorununu çözemeyeceğini, çocuk işçiliğini yasalaştıracağını, eğitimin daha paralı olacağını ve 10 yaşlarındaki çocukların hayallerini zorlu sınav maratonlarıyla birleştireceği ifade edildi. KESK’e bağlı sendikaların da (SES, Tüm-Bel-Sen, Tarım Orkam Sen, ESM, Yapı Yol-Sen, BES, Kültür Sanat-Sen) destek verdiği eylemde sıklıkla ‘Eğitim Haktır Satılamaz’, ‘Çocuk Gelinler İstemiyoruz’, ‘Çocuk İşçiler İstemiyoruz’, ‘Dindar Nesil İstemiyoruz’, ‘Kindar Nesil İstemiyoruz’, ‘Zorunlu Din Dersi Kaldırılsın’ sloganları atıldı. Özellikle sendikaların yoğun katılımının dikkat çekici olmasına karşın, siyasi partiler temsili düzeyde dahi eylem alanında oldukça zayıf bir tablo gösterdiler.

Basın açıklamasının ardından Eğitim-Sen Muğla Hukuk Sekreteri Ahmet Güler devlet tarafından zaman aşımına uğratılan ‘Sivas Katliamı’ davasıyla ilgili ek bir basın açıklaması daha okudu.