Kolej’de başlayan 2 Temmuz mitingi Kızılay’da fiili eyleme dönüştü

Sivas Madımak’ta katledilenleri anmak için tertiplenen miting akşam 5’te Sıhhiye Toros Sokak’tan harekete geçen yürüyüş kolunun Kolej Meydanı’na girmesiyle başladı. Miting geçtiğimiz yıllara oranla daha kalabalık ve canlıydı. 2 Temmuz’da katledilenlere dair sloganlar atıldı fakat bir aydır sürmekte olan ve hala tam olarak devletin kontrol altına alamadığı isyana dair sloganlar da sıkça tekrarlandı. Genel olarak sıklıkla atılan “Sivas’ın ışığı sönmeyecek” “Katil devlet hesap verecek” “Katillerden hesabı emekçiler soracak” “Ethem Yoldaş ölümsüzdür” “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” “Diren Lice Ankara seninle” sloganlarının yanı sıra KESK kortejinde Tayyip Erdoğan’ın yol arkadaşı Mısır Devlet Başkanı Muhammed Mursi aleyhine ve Tahrir başta olmak üzere tüm Mısır’da protestolar düzenleyen halkla dayanışma içinde sloganlar da atıldı. Kamu emekçileri “Mursi istifa” “Tayyip sonun Mübarek olsun” “Taksim Tahrir olacak emekçiler kazanacak” sloganlarıyla Mısır halkının mücadelesini selamladılar. Ayrıca Devrimci İşçi Partisi militanları alanda Gerçek gazetesinin isyan üzerine çıkardığı özel sayıyı dağıttılar. Yüzlerce gazete birkaç dakika içerisinde bitti.

Mitingin ardından Güvenpark’ta Ethem Sarısülük’ün vurulduğu yerde bir anma çağrısı yapılmıştı. Çağrı Ankara’da aktif durumda olan forumlar tarafından da destekleniyordu. Mitingin dağılmaya başlamasıyla insanlar gruplar halinde alandan ayrılarak Kızılay’a doğru yürümeye başladı. Kuğulu İnisiyatifi’nden gençler Melih Gökçek’in Twitter’dan sorduğu meşhur “Belediyenin önündeki fıskiyeyi kim kırdı” sorusuna gönderme yaparak “FIŞKIYEYİ kim kırdı” sloganıyla yürümeye başladılar. Çevredeki insanlar da bir anda slogana ortak olup yürüyüşe katılınca polis ne yapacağını şaşırdı. Yüzlerce kişi Ziya Gökalp Caddesi boyunca giderek kalabalıklaşarak slogan atmaya devam etti. Kitle Selanik Caddesi girişine geldiğinde Kızılay’daki rutin ablukayı otobüslerinde uyuyarak sürdürebileceklerini zanneden gafil polisler amirleri tarafından hızla otobüslerden indirilerek barikata dönüştürüldü. Bunun üzerine Selanik Caddesi ve Yüksel Caddesi hattını takip eden eylemciler yürüyerek Güvenpark’a Ethem’in vurulduğu yere giderek bir anma gerçekleştirdiler.

  

 

Bu esnada Kolej’deki miting de bitmeye yüz tutmuştu ancak miting alanındakiler kendilerinden önceki grubun yaptığı gibi sloganlarla Kızılay’a doğru yürüyüşe geçtiler. Bu kez binlerce insanı karşısında gören polis iyice şaşkına döndü. O kadar az bir kuvvetle binlerce insanı Selanik ve Yüksel Caddelerine yönlendirme girişimi sökmeyince apar topar Kızılay Meydanı’nı boşalttılar ancak TOMA’ları meydandan çıkarıp konuşlandırmaya fırsat bulamadan binlerce insan Kızılay’a girmişti bile. Meydan uzun süre trafiğe kapatılmayarak Güvenpark’taki anmaya geçildi. Anma gece geç saatlere kadar sürdü. Bu olay kitlelerin durulmadığının, bir şekilde toparlanarak yeniden taarruza geçmek için fırsat kolladığının göstergesi olarak görülebilir.