İsrail'e boykot, Filistin'e özgürlük!

Filistin için İsrail'e boykot girişimi, bugün 13 Temmuz Pazar saat 17.00'de İsrail saldırılarını protesto etmek için Tünel'den Galatasaray meydanına bir yürüyüş düzenledi.

Arapça, Türkçe ve İngilizce sloganların atıldığı yürüyüşte, İsrail'e öfke hakimdi. "Katil İsrail, Ortadoğu'dan defol, her yer Filistin hepimiz Filistinliyiz, Rojava'dan Gazze'ye direnişe bin selam, Filistin'e özgürlük İsraile boykot, Yıkılsın Siyonist İsrail devleti, Birruh biddem nefdike ya Falastin (kanımızla canımızla seniniz Filistin)" sloganları atıldı. İsrail'le tüm ekonomik, kültürel, akademik ve istihbarat ilişkilerinin kesilmesi talep edildi.

Yürüyüş başladığında nispeten daha az olan kitlenin sayısı, çevreden katılımlarla arttı. Taraftar gruplarının da yürüyüşe katılması dikkat çekti. Galatasaray meydanında yapılan basın açıklamasıyla yürüyüş sona erdi.

Açıklamada, bir aydır, İsrail devletinin işgali altındaki Batı Şeria’ya baskınlarla devam eden saldırının, İsrail İşgal Ordusu’nun, geçtiğimiz pazartesi gününden itibaren Gazze’ye saldırısıyla güçlendiği belirtildi. Batı Şeria’da yüzde 70’den fazlası çocuk, 9’u parlamenter 945 Filistinli tutuklandığı, tutuklanan parlamenterlerden biri Filistin Parlamentosu başkanı Aziz Duwaik olduğuna dikkat çekildi. Tüm bu operasyonlara karşı tek vucüt direniyor denilerek Nablu’dan El Halil’e, Cenin’den Nasıra’ya, Hayfa’dan Gazze’ye Kudüs’ten diasporadaki mülteci kamplarına kadar Filistin halkı ayaklandığı, direnişin sürdüğü ifade edildi.

Açıklama, İsrail'e boykot çağrısıyla sona erdi: "Filistin halkına karşı saldırganlığının durması, Gazze ablukasının kaldırılması için, İsrail ırkçılığını durdurmak için, Filistinli mültecilerin yurtlarına geri dönmesi için, Batı Şeria ve Gazze'nin işgaline son vermek için, İsrail vatandaşı Filistinlilere uygulanan ırk ayrımcılığına son vermek için, Filistin ulusunun kendi kaderini tayini için, İsrail ile tüm askeri, ticari, diplomatik, akademik, kültürel ilişkilere son verilsin!"