Davutoğlu Strazburg'a hoş gelmedi!

Başbakan Davutoğlu, Avrupa Konseyi’nde görüşmeler yapmak üzere 19 Nisan’da, Fransa’nın Strazburg şehrindeydi. Davutoğlu’nun Konsey’de yaptığı konuşma sırasında Ertuğrul Kürkçü ile kendisine sorulan sorunun dili üzerine atışması haberlere konu olurken, konseyin dışında da yüzlerce kişi Davutoğlu’nu protesto etmek için toplanmıştı. AKP’lilerin de karşı gösteri yapmak için toplanacağı söylentisi, hem onlarca otobüs dolusu çevik kuvvet polisinin eylem yapılan bölgenin çevresinde toplanmasına hem de kitlenin de eylem boyunca gergin biçimde beklemesine yol açtı.

Eylem boyunca, Fransızca ve Türkçe yapılan konuşmalarda AKP’nin,Türkiye’de Kürt halkına karşı savaş yürütürken Suriye’de DAİŞ ve diğer cihatçı çeteleri desteklediği, AB’nin ise AKP’nin işbirlikçiliğini yaptığı vurgulandı. Kürt halkının direnişi selamlanırken, AKP’nin Ensar Vakfı’ndaki tecavüzlere sahip çıktığı ve bunun siyasi sorumluluğunun hükümetin üzerinde olduğu belirtildi.

Kitlenin çoğunluğunu, başta Kürt örgütleri olmak üzere Türkiyeli örgütler oluştururken hem Fransa’dan hem de Almanya’dan çeşitli sosyalist partilerin de eyleme sembolik düzeyde de olsa destek verdiği dikkat çekti. “Her yer Terolar, her yer direniş” “Her yer Nusaybin her yer direniş” ve “Katil Erdoğan” sloganlarının atıldığı eylemde, Davutoğlu’nun koruması olduğu anlaşılan kişiler, telefonlarıyla eylemin fotoğrafını çekerek kitleyi taciz etti. Devrimci İşçi Partisi olarak bayraklarımızla katıldığımız eylemde, Olağanüstü Kongremizin Kürdistan bildirgesini de, hem Türkçe hem Kürtçe olarak kitleye ulaştırdık.