Şimdi de öğrencinin üç aylık kredisine göz diktiler

Yüksek öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) geçtiğimiz Mayıs ayında, normal öğrenim süresini tamamlayan öğrencilerin önceden Eylül ayında kesilen kredi ve burslarının artık Haziran ayında kesileceğini duyurdu. Görünen o ki AKP iktidarı şimdi de öğrencilerin üç aylık kredi ve burslarına göz dikmiş durumda.

Güncel olarak verilen öğrenim kredisi 425 lira. Bu paranın zaten ailesinden uzakta okuyan bir öğrenciye yetmesi mümkün değil. Hâl böyle olunca da kimi öğrenci ailesinden destek alarak, kimi de çalışarak asgari yaşam standartları için yeterli olacak seviyeye ulaşmaya çalışıyor. Ailesinden destek alabilenler nispeten şanslı konumda. Bir de bu standarda ulaşmak için çalışan öğrenciler var. İnşaatlarda iş cinayetlerine kurban giden öğrencileri hatırlıyoruz.

Gerek çalışarak gerek aileden destek alarak, bin bir zorlukla bir şekilde okulunu bitiren öğrencilerin mezun olur olmaz ortalama 15-20 bin lira KYK borcu oluyor. Genç işsizliğin %25’lere ulaştığı, üniversite mezunu binlerce gencin işsiz gezdiği günümüzde bu borcun ödenmesi pek de mümkün olmuyor. İşsizlikle boğuşan gençlere destek şöyle dursun yapılan bu son değişiklikle gençler, daha diplomasını bile alamadan ağır geçim derdinin içine atılıyor.

Peki, bu sorunları çözmek için öğrenciler nasıl bir yol izlemeli? Çözüm yolunu geçtiğimiz günlerde “öğrenim kredileri silinsin” talebiyle binlerle alanları dolduran Şili’deki öğrenci arkadaşlarımız gösterdi. Üç aylık kredi hakkımızın da ötesinde, hem üniversite mezunlarına istihdam alanlarının yaratılması hem de tüm öğrenim kredilerinin silinmesi ve eğitimin tamamen ücretsiz olması için mücadele etmeliyiz.

Eskişehir’den DİP’li öğrenciler

Bu yazı Gerçek gazetesinin Temmuz 2017 tarihli 94. sayısında yayınlanmıştır.