Meslek liseleri patronlara devredilemez!

Milli Eğitim Bakanlığı Ağustos ayında bir “Eğitim-özel sektör işbirliği toplantısı” düzenledi. Toplantının amacı meslek liselerini özel sektörle daha fazla kaynaştırmak. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz bu kaynaşmanın boyutunu söyle açıklıyor: “Meslek liselerini Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne, sanayi odalarına, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu’na devretmeye hazırız.”

Türkiye’de lise öğrencilerinin yüzde 44’ü mesleki eğitim görüyor. MEB ise bunun devlet üzerinde büyük bir yük olduğunu, bu liseleri özel sektöre devrederek hem tasarruf sağlamayı hem de sermayenin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışılacağını söylüyor. Burada amaç belli: sermayenin ne zaman, ne isterse kendi eliyle eğitimi anında düzenlemesini sağlamak, patronların kârlarına kâr katmak.

Her yıl yüzbinlerce meslek liseli olarak stajlarda ucuz iş gücü olarak patronlar tarafından sömürülüyoruz. Kalabalık sınıflarda, kötü şartlarda eğitim görüyoruz. Mezun oluyoruz, üniversiteye girmemiz neredeyse imkânsız. İşe girmek istiyoruz, ülkede genç işsizlik oranı yüzde 20, iş bulamıyoruz. Şimdi Bakan bey açıklama yapıyor, diyor ki bu kadarı yetmez, patronlara daha fazla para lazım. Fakat bizim de diyeceklerimiz var.

Meslek liseleri patronlara devredilmesine karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz. Fakat bununla yetinmeyeceğiz. Staj adı altında ucuz işçi olarak sömürülmek, getir götür işlerine koşturulmak istemiyoruz. Eşit işe eşit ücret istiyoruz. Atölyelerde de, stajda da iş güvenliğimizin sağlanmasını, hepimize staj süresini dâhil sağlık sigortası yapılmasını istiyoruz. Okulda, stajda yol, yemek, barınma gibi ihtiyaçlarımızın devlet tarafından karşılanmasını istiyoruz. Mezun olduktan sonra güvenceli ve kadrolu olarak çalışmak istiyoruz. Biz eğitimin özelleştirilip, tamamıyla patronların hizmetine girmesini değil, eğitimin tümüyle kamu eliyle, emekçi halkın çıkarları doğrultusunda şekillendirilmesini istiyoruz. Biz teorik ve pratik eğitimin bir arada olduğu bir eğitim sistemi istiyoruz. Bilimsel, nitelikli, ücretsiz ve anadilde eğitim istiyoruz. Biz Özgür Emekçiler Liselerini istiyoruz ve bunun için mücadeleye sonuna kadar hazırız!

Devrimci İşçi Partili Liseliler