İstibdadın sopasını kıracağız

Türkiye'de emperyalizmin ve patronların çıkarları doğrultusunda bir istibdad rejimi inşa ediliyor. AKP ve MHP el birliğiyle işçi ve emekçilerin kazanılmış haklarına göz diken Anayasa değişikliği paketi, 16 Nisan'da oylanacak. OHAL sopası altında referanduma gidilirken asgari seçim koşulları dahi yaratılmıyor. HAYIR çalışması yapanlar terörist ilan ediliyor, saldırıya uğruyorlar.

HAYIR'ın güçlü olduğu üniversitelerde de saldırılar gittikçe artıyor. Siyasi iktidarın her sıkıştığı vakitte koltuk değneği olma görevi gören MHP, üniversitelerde de istibdadın sopası olma görevini üstlendi. Marmara Üniversitesi'nde KHK'lar ile ihraç edilen HAYIR'cı hocalarımız için yapılan basın açıklamasına faşist çeteler soda şişeleriyle saldırdı. İstanbul Üniversitesi'nde ve Kocaeli Üniversitesi'nde aynı gün HAYIR'ın sesini yükselten öğrencilere faşist güruhlar saldırdı. Rektörlüğün emriyle gazetelerimize, HAYIR bildirilerimize el koyan, öğrencilere didik didik arama yapan özel güvenlik, okul öğrencisi olmayan çeteleri okula buyur etti. Üniversitede yeri olmayan polis, saldırıları destekledi, HAYIR çalışması yürüten öğrencileri darp ederek gözaltına aldı. Hatta öğrencilerin nüfus cüzdanlarını yandaş gazeteciler aracığıyla yayınlayarak hedef gösterdi.

Tüm bu süreç gösteriyor ki; sandıktan çıkacak olan HAYIR'ı engellemek isteyen siyasi iktidar, acizlik içerisinde istibdadın sopası olan faşist çetelerin üniversitelerde önünü açıyor. Biz DİP'li Öğrenciler olarak üniversitelerimizde, liselerimizde tüm saldırılara rağmen işçi sınıfının çıkarları doğrultusunda HAYIR'ı güçlendirmek için mücadele edeceğiz. Sınıfımızın bulunduğu her alanda yanında olacağız ve istibdadı yeneceğiz!

Devrimci İşçi Partili Öğrenciler

Bu yazı Gerçek Gazetesi'nin Mart 2017 tarihli 89. sayısında yayınlanmıştır.