İstibdad geri adım attı: Melih Bulu Boğaziçi Üniversitesine rektör olamadı!

İstibdad geri adım attı: Melih Bulu Boğaziçi Üniversitesine rektör olamadı!

2 Ocak’ta Cumhurbaşkanlığı kararıyla Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyım olarak atanan Melih Bulu, atanmasından 6 ay sonra, 14 Temmuz’da gece yarısı çıkarılan bir cumhurbaşkanı kararı ile görevden alındı. Böylelikle protestoların 6 ayda sönümleneceğini söyleyerek tepkileri küçümseyen kayyım Melih Bulu Boğaziçi Üniversitesi’ndeki görevinde 6 ay durabilmiş oldu.

Melih Bulu’nun istifası, atamanın yapıldığı günden itibaren bu atamayı kabul etmeyen, tüm baskılara rağmen yılmayan başta Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri olmak üzere kayyıma karşı mücadele eden herkesin eseridir! 500’ü aşkın gözaltıya, onlarca tutuklamaya rağmen yılmayan, üniversitesini ve hürriyetini savunan bütün öğrenci arkadaşlarımıza selam olsun. İstibdadın bu geri adımı, bizim memlekette hürriyeti kazanmak için ileri attığımız bir adım olsun. 

Melih Bulu kaybetti, hürriyet için bir adım daha ileri!

Melih Bulu’nun görevden alınması, öğrencilerin verdikleri mücadele sayesinde olmuştur. Şimdi üniversitelerde hürriyet mevzilerini ilerletmek için mücadeleye devam etmek zamanıdır. Melih Bulu öğrencilerin ve akademisyenlerin mücadelesine takıldı fakat üniversitenin kaderi hala istibdadın elinde. Boğaziçi Üniversitesinde rektörlük için belirlenen adaylar arasından bir tanesini cumhurbaşkanlığı atayacak. Şayet Melih Bulu karşısında harekete geçen öğrencilerin birliği ve aylar boyu süren hürriyet mücadelesi bugün rehavete kapılırsa, yarın istibdadın Melih Bulu’nun yerine atadığı rektörün üniversitede meşruluk zemini bulması söz konusu olabilir. Üniversitelerin boynundaki zincirleri söküp atmak için 1980 darbesinin artığı YÖK’ün kapatılması ve Cumhurbaşkanlığı kararnameleri ile değil üniversite emekçilerinin ve öğrencilerin talepleri ile yönetilen bir üniversite için mücadeleyi büyütmek zorundayız!