Gençlik emperyalizmi bu topraklardan silecek güce sahip!

Suriye iç savaşı, uzun süredir Türkiye’nin dış politikasına önemli ölçüde yön veriyor. Erdoğan ve AKP iktidarı emperyalizme sırtını yaslayarak bölgedeki nüfuzunu artırmaya çalışmanın yanı sıra, Kürtlerin özellikle Suriye ve Irak’ın geleceğinde önemli aktörlerden biri haline gelmesinin önüne geçmeye çalışıyor. Bu doğrultuda Erdoğan geçtiğimiz ay ABD’ye bir ziyarette bulundu. Öncesinde gerçekleşen bir dizi temasın ardından Erdoğan, Trump ile kısa bir görüşme yaptı. Görüşmenin ardından gerçekleşen basın toplantısında Trump yaptığı konuşmada komünizmle savaşta ve Kore savaşında Türkiye’nin gösterdiği “kahramanlıklardan”, generallerinin hâlâ Türklerin Kuzey Kore’de yaptıklarını unutmadığından bahsetti. Erdoğan ise emperyalizmle olan ilişkilerini güçlü tutmanın dünya barışına katkıda bulunacağını iddia etti.

Emperyalizmin dünya barışına ne tür katkılarda bulunduğu Kore savaşında ölenlerin kimler olduğuna baktığımız zaman açıkça görülüyor. Emekçi çocuklarının, ABD’nin ve onun güdümündeki Adnan Menderes hükümetinin çıkarları için ölüme gönderilmesi gurur kaynağı değil bir utanç nedeni olmalıdır. Bugün Menderes hükümetine benzer şekilde AKP hükümeti de uzunca bir zamandır TSK’yı bir ihraç malı misali Rakka operasyonu kapsamında emperyalizme pazarlama telaşında.

Bu pazarlıkta taraflar hangi başlıklarda anlaşabilecekler veya anlaşabilecekler mi bunu zaman gösterecek. Ancak bu ülkenin gençlerinin hayatını pazarlık konusu yapmak öyle kolay değil. Menderes’ten Erdoğan’a onların tarihi emperyalizme hizmetin tarihiyse bizim tarihimiz de emperyalizmle mücadele tarihidir. Bizler tarihte Komer’in arabasını nasıl yaktıysak, 6. Filoyu denize nasıl döktüysek bugün de emperyalizmi bu topraklardan silecek güce de sahibiz.

Ankara’dan DİP’li Öğrenciler

Bu yazı Gerçek gazetesinin Haziran 2017 tarihli 93. sayısında yayınlanmıştır.