Emperyalizme ve istibdada karşı gençliğe çağrımızdır: 1 Mayıs’ta sınıfın yanına, partinin saflarına!

1 Mayıs geliyor. İşçi sınıfının pankartlarla, bayraklarla, marşlarla meydanları dolduracağı bu birlik, dayanışma ve mücadele günü bizi bekliyor. Devrimci İşçi Partili Öğrenciler tüm gençliği bu coşkuya ortak olmaya, Devrimci İşçi Partisi saflarında 1 Mayıs’a çağırıyor.

İşsizliğin ve yoksulluğun arttığı bu düzende gelecek kaygısı gençliğin dört bir yanını sarmış durumda. Eğitim sistemi her yıl değişiyor. Sistem krize girdikçe rekabet kayışları daha çok sıkılıyor. Aynı çağın çocukları birbirlerini arkadaş değil, rakip görüyor! Biz rakip değiliz, patronlara daha fazla kazandıranın kazandığı bu eşitsiz, haksız yarışı kabul etmiyoruz! Biliyoruz, biz karşı karşıya gelince değil, omuz omuza verince güçlüyüz! Bu yüzden geleceğimiz için omuz omuza 1 Mayıs'ta meydanlara çıkıyoruz!

İstibdada karşı hürriyet için 1 Mayıs’a

Memleket koyu bir istibdad ile boğuluyor. Hükümet her mücadelenin karşısına OHAL'i dikiyor. Ancak gençlik dün de geri çekilmedi bugün de çekilmiyor. Dün İstanbul Üniversitesi'nde polis kurşunuyla şehit düşen, anıtı hâlâ İstanbul Üniversitesi'nde dikili olan Turan Emeksiz'in arkadaşları, bugün KHK'lar ile işlerinden atılan hocalarına sahip çıkıyor, üniversiteleri istibdadın polisine ve faşist çetelerine bırakmamak için canla başla mücadele ediyor! Biz de bu 1 Mayıs'ta, istibdada karşı hürriyet sloganlarını, işçisiyle, kamu emekçisiyle bütün üniversite çalışanları ile beraber en gür sesimizle yükseltmek için, 1 Mayıs'ta alanlara çıkıyoruz!

Emperyalistlere ve işbirlikçilerine karşı gençliğin yeri emekçilerin yanıdır!

Memleketin dört bir yanı NATO üsleriyle dolu. Ülkenin başkentinde Amerikan generaline özel koltuk tahsis edilmiş. Ülkemizdeki emperyalist üsler, halkların üstüne bomba yağdıran uçaklara, nükleer silahlara ev sahipliği yapıyor. NATO ile irademiz ipotek, güvenliğimiz tehdit altında kalmaya devam ediyor. Emperyalizmle işbirliği, gençliği tarihin her döneminde tehdit etmiştir. Kore savaşında NATO'nun çıkarları için hayatını veren bu ülkenin gençleridir. NATO beslemesi kontrgerilla 60’lı 70’li yıllarda gençliğin kanını akıtmıştır. Bugün savaşlarda canını verenler de, yine bu toprakların gençleri, emekçi çocuklarıdır.

Bu tabloyu değiştirmenin yolu tarihimizde yatıyor. Emperyalizme karşı mücadele geleneği, öğrenci hareketi içerisinde son derece köklüdür. O gelenektir ki 1968'de üniversitelerde “NATO'ya Hayır!” haftaları örgütlemiş, 6. Filo'yu denize dökmüş, 6 Ocak 1969'da Vietnam kasabı Komer'in arabasını ODTÜ'de ateşe vermiştir. Devrimci İşçi Partili Öğrenciler olarak bu geleneğe sahip çıkıyoruz. Geleceğimiz için, gençliğin anti-emperyalist mücadele geleneğinin işçi sınıfıyla buluşması gerektiğini düşünüyoruz. Bu sebeple, 6 Ocak’ta, 49. yıldönümünde ODTÜ'de Komer’in arabasının yakıldığı yerde ABD ve İsrail bayraklarını yakarak bu mücadeleyi sahiplendik. Ve yine bu sebeple, 6. filonun denize dökülüşünün 50. yılında emperyalizme karşı mücadele sloganlarını, 1 Mayıs'ta işçiler ve emekçiler ile beraber yükselteceğiz!

Geleceğimiz memleketin geleceğine bağlıdır!

Gençlik için memleketin geleceğinden bağımsız bir başka gelecek yok. Şikâyet etmenin, umutsuzluğa düşmenin vakti değil. Elimizi taşın altına koymalı, sesimizi çıkarmalıyız. Devrimci İşçi Partili Öğrenciler olarak tüm gençliği emperyalizmin, sermayenin ve işbirlikçilerinin emekçi halkın boynuna vurduğu zincirleri kırmak için, geleceğine sahip çıkmak için mücadeleye çağırıyoruz. 1 Mayıs’ta istibdadın ve emperyalizmin karşısında işçi sınıfının yanında olmak için, Devrimci İşçi Partisi saflarına çağırıyoruz!

Kahrolsun istibdad, yaşasın hürriyet!

Kahrolsun emperyalizm, yaşasın devrim ve sosyalizm!

Yaşasın 1 Mayıs!

Bu yazı Gerçek gazetesinin Nisan 2018 tarihli 103. sayısında yayınlanmıştır.