KDV indirimi de marketlere zabıta baskınları da etkili olmadı: Mutfaktaki yangın neden sönmüyor? Nasıl söndürülür?

KDV indirimi de marketlere zabıta baskınları da etkili olmadı: Mutfaktaki yangın neden sönmüyor? Nasıl söndürülür?

İşçinin emekçinin mutfağındaki yangının bir türlü sönmemesinin sebebi kapitalist sistemin ta kendisidir. Kapitalist sistemde insan ihtiyacının bir kıymeti yoktur. Tek önemli olan şey kârdır. Piyasa kâr mantığına göre işler. Piyasa işleyişini ve kâr mantığının egemenliğini ortadan kaldırmadığınız sürece dışarıdan siyasi iradeyle yaptığınız her müdahale dönüp dolaşıp aynı noktaya varmakla sonuçlanır. Erdoğan’ın temel gıda ürünlerinde KDV’yi yüzde 8’den yüzde 1’e indirme kararının da sonucu bu oldu. Zabıtalar marketlere gönderildi, denetimler yapıldı ama nafile.

KDV indiriminin bile bedelini önce işçiye ödettiler

KDV indirim kararının bile bedelini önce işçiler ödedi. Mağaza Market İşçileri Sendikası’na (Mağaza Market-Sen) üye işçiler KDV indirimi kararı verilen gece, fiyat etiketlerini değiştirmek için sabaha kadar soğukta zorunlu mesaiye bırakıldıklarını ve adeta köle gibi marketlere kapatıldıklarını sosyal medyadan duyurdu. Yine bu işçiler günler içinde fiyatların nasıl zamlandığını da fotoğraflayarak kamuoyu ile paylaştılar.

Erdoğan piyasaya teslim, piyasa kâr mantığına…

Erdoğan’ın ekonomi konusunda suçu hep başkasına atan nutuklarının içinde bir cümleyi hiç es geçmediği görülüyor: “Serbest piyasa ekonomisine bağlıyız.” Bunun tek bir anlamı vardır: O da Erdoğan’ın ekonomide kâr güdüsünün her şeyin üstünde olduğunu kabul etmesidir. Hâl böyle olunca devlet KDV indirimi ile yüzde 7 oranında vergi gelirinden feragat etmiş ama ekonominin maliyetleri arttıran döviz kuru, enerji ve nakliye fiyatları gibi konularında ucuzlama sağlayamamıştır. Sermaye de “serbest piyasa” içinde kârını korumak için fiyatları eski seviyesine serbestçe çıkarmıştır.

Sermayeye fatura ödetilmezse hayat pahalılığı daha da artacak!   

Erdoğan’ın iktidarı bir sermaye iktidarıdır. Kendisi de bir patron olan, partisi de bir patron partisi olan Erdoğan sermayenin çıkarlarına göbekten bağlıdır. Bu yüzden de “serbest piyasa”dan asla vazgeçmemektedir. Devletin hazinesini de partisinin ve sermayenin çıkarları için kullanmaktadır. KDV indirimi hazinenin vergi gelirinin azalması demektir. Eğer bu, sermayeden alınacak vergilerle telafi edilemezse devlet ya borçlanacak ya da para basacaktır. Her iki seçenekte de enflasyonun daha fazla körüklenmesi kaçınılmazdır. Öyle de olacaktır.

Devrimci İşçi Partisi diyor ki:

Mutfaktaki yangını işçi emekçi hükümeti söndürür!

Perakende tekelleri (market zincirleri) kamulaştırılsın!

Gıda üretiminde devlet desteği, devlet çiftlikleri, devlet planlaması!

Temel ihtiyaçlarda KDV sıfırlansın! Kurumlar vergisi arttırılsın! Para babalarına servet vergisi!  

 

Bu yazı Gerçek gazetesinin Mart 2022 tarihli 150. sayısında yayınlanmıştır.