Nevruz (Newroz) kutlu olsun! İstibdada, sömürgeciliğe, emperyalizme karşı işçilerin birliği halkların kardeşliği!

DİP Bildirisi

Başta Kürt halkı olmak üzere Türkiye’nin, Ortadoğu’nun ve Asya’nın tüm halklarının Nevruz (Newroz) bayramı kutlu olsun! Newroz Piroz Be! Başta Kürt halkı diyoruz ve kutlamamızı Kürtçe olarak da ifade ediyoruz. Çünkü ezilen Kürt halkı bu bayramı kutlamak için bedeller ödemiş, şehitler vermiştir. Baharın gelişinin yanı sıra mazlumların zalimlere karşı direnişini anlatan Nevruz (Newroz) bu topraklarda hâlâ özgürce kutlanamamaktadır. Devletin resmî törenler düzenlemesi ya da HDP’nin düzenlediği mitinglere bu sene müsaade etmesi bu gerçeği değiştirmez. HDP’nin eş başkanlarının, milletvekillerinin, belediye başkanlarının hapiste tutulduğu, HDP’ye kapatma davasının açıldığı, HDP milletvekillerinin dokunulmazlığının bir kez daha kaldırılmaya başlandığı, milletvekillerinin bir kez daha meclisten yaka paça gözaltına alındığı  bir ortamda Kürt halkının siyasi iradesi, hakkı, hukuku gasp edilmiş durumdadır. Kürt halkının kendisi gibi bayramı da özgür değildir. Kürtler diğer halklarla eşit oluncaya kadar Nevruz tüm halklar için ve tüm dillerde Newrozdur!

Kürdün esareti Türkün de Arabın da Farsın da boynundaki zincir olmuştur bu coğrafyada! Bugün işçinin, küçük esnafın ve köylünün yaşadığı büyük ekonomik sorunlar ortadadır. Gençliğin hürriyet çığlığı, kadınların yaşamını savunmak için haykırışları kulağımızdadır. Ve bugün Kürdü ezen istibdad, sopasını hakkını aramak için mücadele eden herkese kaldırmaktadır. Üstelik istibdadın sopasına, her defasında “terörist” yaftası da eşlik ediyor. Ekmeği, hürriyeti, hakları için mücadele edip de terörist ilan edilmeyen kaldı mı bu ülkede? Bu yüzden her milletten memleketten işçi, emekçi, kadın ve genç “Newroz Piroz Be!” demelidir bugün! Zalime karşı mazlumların direnişi ortaklaşmalı ve büyümelidir.

Zalimler burjuvalardır, toprak sahipleridir, tefecilerdir, sömürgeciler ve emperyalistlerdir. Ve bu zalimler sadece biz mazlumları cebren ezmiyor. Her daim bitmez tükenmez oyunlarla ve hilelerle aklımızı çeliyorlar. Onlara karşı mücadele etmek yerine birbirimize düşmemiz, direnişlerde, isyanlarda ve devrimlerde birleşmek yerine kardeş kavgalarında bitip tükenmemiz için her şeyi yapıyorlar.

ABD Kürt devleti kurmak istiyor dediler, sınır dışı askeri operasyonlar yaptılar. ÖSO çetelerini Türkiye’nin ordusuna iliştirdiler. Kürt devleti kurulmadı ama Hatay’dan İran sınırına kadar boydan boya bir NATO koridoru kuruldu. Bu politika vatan müdafaası değil emperyalist taşeronluğudur! Bu süreçte Kürtlere de batı emperyalizminin kurtarıcı olduğu söylendi. PYD’ye gönderilen TIR’larla Kürt halkına hürriyet değil esaret taşındı. ABD askeri ne Kürt halkına kalkan oldu ne de Kürt halkının meşru hak ve taleplerini müdafaa etti. Tam tersine Amerikan emperyalizmi Kürt gençlerini işgal ettiği petrol sahalarının muhafızı olarak istihdam ediyor. Bu politika Kürd’e hürriyet değil zillet getirir!

Tüm bunlar Trump’ın pişkince “Türkleri ve Kürtleri önce savaştırdık sonra barıştırdık” sözlerinin eşliğinde gerçekleşti. Şimdi Biden geldi. Farklı olacak diye düşünenler, Gergerlioğlu’nun meclisten atılmak istendiği, HDP’nin kapatılma davasının açıldığı gün ABD’nin AB’ye Türkiye’ye yaptırım uygulamaması için ricada bulunmasıyla uykudan uyandılar mı? Sınır ötesi operasyonlarda yedi düvele karşı savaşıyoruz edebiyatıyla sarhoş olanlar, Türk askeri Kuzey Irak’ta kartal pençe vb. adlarla operasyonlar sürdürürken, NATO zirvesinde Türkiye’ye NATO’nun Irak operasyonunun ihale edilmesiyle ayıldılar mı? Uyanmanın ayılmanın zamanıdır! Newroz direnişin ve uyanışın vesilesi olsun!

Newroz istibdada, sermayeye, sömürgeciliğe ve emperyalizme karşı el ele vermenin çağrısı olsun!

Newroz işçilerin birliği şiarının yanına halkların kardeşliğini yazdığımız, ekmek ve hürriyet mücadelesini yükselttiğimiz bir gün olsun!

Kürdün Türkle tam eşitliği! Başta Kürt halkı olmak üzere tüm mazlum halkların kendi kaderini tayin hakkı!

Kürtlerle barış ABD’yle savaş! 

Kahrolsun istibdad! Kahrolsun emperyalizm! Yaşasın Hürriyet!

Nevruz kutlu olsun! Newroz piroz be!