Yunanistan’da kamu emekçilerine esnek çalışma saldırısı

Yunanistan’da kamu emekçilerine esnek çalışma saldırısı

Yunanistan kamu emekçileri 21 Eylül’ü grev ve eylemlerle geçirdi. Hükümetin kamu sektöründe esnek çalışmayı getiren yasa tasarısına karşı yapılan grev ve eylemlere öğretmenler, doktorlar ve taşıma işçilerinin de dahil olduğu çok sayıda sektörden kamu emekçisi ve işçisi katıldı. Ülkenin en büyük kamu sendikası olan ve yaklaşık yarım milyon kamu emekçisini temsil eden ADEDY’nin örgütlediği grevde birçok okul ve hastane, acil servis dışında kapatıldı ve otobüs seferleri en aza indirildi.

Grevi tetikleyen yasa tasarısı bizim de çok yakından tanıdığımız esnek çalışma uygulamalarının, kamu sektörü emekçilerine dayatılmasını getiriyor. Yasa tasarısıyla gelen uygulamalar arasında, ek yarı-zamanlı çalışmanın serbest bırakılması ile birlikte çalışma gününün 13 saate, çalışma haftasının ise 6 güne çıkması var. Grevlerin altını oymak üzere yasaya giren bir başka uygulama da sendikaların grev kırıcılara engel olmasını yasaklıyor, böylece grev kırmak yasal koruma altına alınıyor. Son olarak bu yasa tasarısı, yeni memur ve kamu işçilerinin sözleşmelerinin ilk senesinde gerekçesiz olarak işten atılmalarının önünü açıyor.

Grev öncesi yapılan genel grev çağrıları ülkenin en büyük işçi sendikası tarafından, yasanın hükümetle iş birliği içerisinde çıkarıldığı ve kötü yanlarının törpülendiği gerekçesiyle reddedildi. Böylece sarı sendikaların sınıf mücadelesine destek değil köstek olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Syriza’nın yeni genel başkanı olan, Amerikan başkanı Joseph Biden gönüllüsü, eski Goldman Sachs çalışanı Stefanos Kasselakis ise hükümetin bu tasarısının arkasında “gizli bir işçi karşıtı komplo” gördü. Kendisi borsalarla ilgilendiği kadar Yunanistan işçilerinin gerçekleri ile ilgilense, ortada gizli bir komplo değil, apaçık bir saldırı olduğunu bilirdi.

Yeniden seçilen sağcı Miçotakis hükümetine karşı gerçekleşen bu ilk grev, gelecekteki grev dalgalarının ve işçi mücadelelerinin bir provasıdır. İşçiler bu grevleri örgütlemeye devam etmeli ama aynı zamanda siyasette de ipleri eline almalıdır. Bu olmadığı zaman muhalefet şarlatanların ve hainlerin elinde kalmaya, işçi hakları ezilmeye devam edecektir. Bu kanun Yunanistan, Türkiye ayırt etmez; dünyanın dört bir köşesinde geçerlidir.

Bu yazı Gerçek gazetesinin Ekim 2023 tarihli 169. sayısında yayınlanmıştır.