Kuveyt’te öğrenciler eğitimde cinsiyet ayrımcılığına karşı çıkıyor

Kuveyt’te öğrenciler eğitimde cinsiyet ayrımcılığına karşı çıkıyor

Kuveyt Üniversitesi'nde yeni eğitim-öğretim yılının açılmasının hemen öncesinde karma eğitimin iptal edilmesi kararı üniversitelerde ve ülkede ciddi tartışmalar ve eylem hazırlıklarına yol açtı. 2015 yılında, Kuveyt Anayasa Mahkemesi, eğitim kurumlarında karma eğitimin dersliklerin içinde kadın ve erkek öğrenciler için ayrı ayrı sıralar temin edilerek uygulamaya sokulabileceği kararını vermişti. Eğitim Bakanlığının, bu kararı çiğneyip karma eğitimi iptal edeceğini söylemesi üzerine, öğrencilerin öncülüğünde üniversitelerde oturma eylemleri ve ülke genelinde imza kampanyaları başlatılmış durumda. Buna ek olarak, yine öğrenciler ve hukukçular, anayasa kararını çiğnediği için Eğitim Bakanlığına dava açtı.

Karma eğitimin kaldırılması kararına ortaklık eden Değerler Teşvik Komitesi Başkanı Kuveyt Milletvekili Muhammed Haif, yasaklama kararının devam edeceğini ve iptal edilmeyeceğini vurguluyor. Haif, Ulusal Meclis TV’ye verdiği röportajda ‘‘Örf ve adetleri temsil etmeyen, şeriata ve hukuka uymayan bazı profesörler var. Bu anormal durumların kontrol edilmesi gerekiyor. Çünkü sonuçta Kuveyt Üniversitesi’ni temsil ediyorlar. Dolayısıyla tüm profesörlerin üniversite tüzüğüne uyması gerekiyor’’ diyerek hem karma eğitimi savunan akademisyenleri hedef tahtasına koydu hem de üniversite tüzüğünü Anayasa Mahkemesi kararının üzerinde gördüğünü itiraf etti.

Bir tarafta karma eğitimi savunan ve birlikte mücadele eden kadın ve erkek öğrenciler ve onların arkasında durma cesaretini gösteren akademisyenler diğer tarafta cinsiyet ayrımcılığını dayatan Eğitim Bakanlığı, üniversite yönetimleri ve Değerler Teşvik Komitesi. Bu bilek güreşini kimin kazanacağı önümüzdeki günlerde verilecek mücadelelerde belli olacak. Kuveyt’teki öğrenciler, üniversite içinde bir kadın-erkek ayrışmasının aynı zamanda toplumun geniş kesimlerinde, en başta da işçi sınıfının içinde bir ayrışmaya yol açacağının farkında. Kuveytli öğrenciler hepimize hatırlatıyor, laiklik Müslüman işçiye de lazım!