Fare kediyle oynuyor!

Burjuva liberallerinin Trump’a karşı duyduğu nefretin aslında ne kadar yüzeysel olduğu, Trump emperyalizmin ortak görevlerini yerine getirirken hepsinin bir koro halinde onun arkasından haykırmasıyla ortaya çıkıyor. Kuzey Kore’nin lideri Kim Jong-un ile Trump arasındaki söz savaşı, şaşırtıcı biçimde ikisi arasında bir zirveye dönüştüğünde bütün liberal basın Trump’ın arkasına dizilip Kim’in sindiği ve teslim olduğu sonucunu çıkartmıştı. Oysa Kim gayet ustalıklı bir politikayla Güney Kore lideri Mun Jae-in ile sıkı bir ilişki kurmuş, zirveyi teklif inisiyatifi de ondan gelmişti.

Kuzey Kore liderliğinin Trump’ın tehditlerinden “korktuğu”na ilişkin teori, Kim kararlaştırılmış zirveden tek başına Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arınması kararı beklenmesinin zirveyi tehlikeye düşürdüğünü açıklayınca çuvalladı. Gerçek olarak başından itibaren, Kim’in hiç de komik olmadığını, amacının Kore yarımadasının bütününü nükleer silahlardan ve Amerikan askerlerinden arındırmak olduğunu yazdık. Kim şimdi tam da bunu diyor: Nükleerden arındırma tek yanlı olamaz! Kuzey Kore zirveden vazgeçer gibi olunca, Trump’ın, “şahinliği” ile tanınan ulusal güvenlik uzmanı John Bolton Kim’i tehdit etti aklı sıra: “Sonun Kaddafi gibi olur” dedi. Kaddafi’nin öldürülmesindeki barbarlığa sahip çıkabilmesi bir yana, Bolton Kaddafi’nin emperyalizmin baskısı altında nükleer silah geliştirmekten vazgeçtiği halde katledildiğini unutarak “ne yapsan seni temizleyeceğiz” demiş oldu! Aynı anda ABD ile Güney Kore ortak manevra düzenleyince Kim tonunu sertleştirdi.

Sonunda küçük bir devletin dünyayı yönetme iddiasındaki Amerika’ya kafa tutması işine gelmediği için Trump zirveyi iptal etti. Ama çok kısa süre içinde tükürdüğünü yalamak zorunda kaldı. Çünkü Kim Güney Kore lideri Mun ile yeniden görüşerek onu yanına çekmeyi başardı. Şimdi zirve yapılacak. Gündemi üzerinde tam bir anlaşma olmayabilir. Ama Gerçek’in ilk günden işaret ettiği gibi, Güney Kore bugün Trump için zor bir müttefik: Sağcıların bir önceki cumhurbaşkanı yolsuzluktan hapisteyken, ülkenin solunda Kuzey Kore’ye ciddi bir sempati varken, Mun da iki Kore’nin uzlaşmasını savunan bir gelenekten gelirken, Trump’ın müttefiki adına Kim’e rest çekmesi zor. Hele hele Kim tam Trump’la masaya oturacakken Mun’u da davet ederek zirveyi üçlü zirve haline getirmişken. Kim’e Kuzey Kore halkına karşı yaptıklarında güvenmeyin. Ama emperyalizme hayatı epeyce zorlaştırıyor. Çin ve Rusya’yı da arkasına alarak. Zirveyi dikkatle izlemek gerekir.

Bu yazı Gerçek gazetesinin Haziran 2018 tarihli 105. sayısında yayınlanmıştır.