Che Guevara Filistinlidir!

 

Meclis başkanı İsmail Kahraman’ın enternasyonalist devrimci Ernesto Che Guevara hakkındaki sözleri tepki çekmeye devam ediyor. Kahraman, Che’yi “eşkıya” ve “katil” ilan etti. Dünya çapında emperyalizme ve kapitalist düzene karşı simgeleşen Che’yi diline dolayan Kahraman’ın sicilinin Amerikan işbirlikçiliğiyle damgalanmış olması, söylediklerinin bütünüyle bilinçli olduğunu ispatlıyor.

Kahraman’ın sözlerine gelen tepkilerden sonra Meclis Başkanlığı adına açıklama yapılması gerekti. Böylece Kahraman geri adım atmış oldu. Halbuki sözleri gayet açık. Düzeltilecek, yanlış anlaşılacak bir durum yok. Che’yi eşkıya ve katil eden Kahraman şöyle devam ediyor: ‘’Bağı yok benimle. Köküm bir değil, tarihim bir değil. Benim kendi mefailim var. Kendi insanlarım var.’’

Kahraman’ın ifadelerindeki vurgu "benim" ile başlıyor, "benim" ile bitiyor. Che bizden değil diyor. Che başka dünyaya ait diyor. Biz tersini iddia ediyoruz. Che tüm dünyaya aittir; Latin Amerika’ya, Afrika’ya olduğu kadar, Ortadoğu’ya, Müslüman dünyaya aittir. 1969 yılında Amerikan 6. Filosu’na karşı mücadele eden devrimci gençliğe kanlı tertip düzenleyen Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) başkanı İsmail Kahraman bu toprakların mücadelelerinden ne kadar uzakta olduğunu itiraf ediyor.

Che aynı zamanda Filistin’dir. Che Filistin’in sokaklarından da geçti. 1959 yılının Haziran’ında Che Guevara, Gazze’yi ziyaret etmiş. Arapların anti-emperyalist lideri Abdülcemal Nasır ve Gazze’nin fedayin olarak bilinen savaşçıları, Che’yi bağırlarına basmışlar, ödüller vermişler. Ama İsmail Kahraman’a bu bir şey ifade etmez. Çünkü onun mantığına göre emperyalizme ve Siyonizm’e silah doğrultanlar ‘’eşkıya’’, hatta ‘’katil’’! Filistin’de kaç Müslüman genç Siyonist kurşunlara siper ettiği göğsünde Che Guevara resmi taşıdı, sen biliyor musun, İsmail Kahraman?  Kaç ana ve baba, çocuklarına Che Guevara anlamına gelen ‘’Cifara’’ ismini verdi? Gazze’nin, El Halil’in, Ramallah’ın, Nablus’un duvarlarında Che Guevara’nın resimleri işgalcilerin yüzünde nasıl bir tokat gibi patladı?

Che, bizdendir, Filistinli’dir, Arap’tır, İranlı’dır, Kürt’tür, Türk’tür, Ortadoğulu’dur. Emperyalizme karşı mücadelenin uzlaşmaz simgesidir. Emperyalizm işbirlikçileri bu topraklara ne kadar yabancıysa Che de o kadar bizdendir, ‘’benim’’dir. "Bağı yok benimle" diyorsun İsmail Kahraman. Evet, seninle yok! Ama Ortadoğu'nun ezilen halklarıyla var! Onlar biliyorlar: kökleri bir olmasa da gelecekleri birdir!