AKP yine işçiyi açlığa mahkum etti: Asgari ücrete zam öğün başına 42 kuruş

5 milyon asgari ücretliyi açlığa mahkum eden bir hükümetle 2014 yılına giriyoruz. 2014'ten hangi hükümetle çıkarız belli değil. Ama eğer 15 milyon asgari ücretli başta olmak üzere emekçi çoğunluk yani toplumun yüzde 99'u gün yüzü görecekse bu hükümet bir işçi emekçi hükümeti olmalıdır.

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, 2014 yılına girerken asgari ücrete yapılan zammı açıkladı. İlk 6 ay için yüzde 5 ikinci 6 ay için yüzde 6 oranında zam yapılacak. Özetle asgari ücretli 2014 yılına net 42 TL zamla giriyor.

Asgari ücret yine açlık sınırının altında. Dört kişilik bir ailenin açlık sınırının 1120 TL olarak hesaplandığı Türkiye'de asgari ücretli yıl sonunda ancak 891 TL alabilecek. Devletin resmi istatistik kuruluşunun rakamları baz alınsa bile asgari ücretin en az 1205 TL olması gerekirken, asgari ücreti brüt tutarı bile (1134 TL) bu seviyeye ulaşamıyor.

AKP seçim propagandalarında "3 Y (Yolsuzluk, Yasaklar, Yoksulluk) ile mücadele" diyordu. Bu 3 Y'den yasaklarla mücadeleden sadece türban yasağını kaldırıp her türlü demokratik hak arama mücadelesini bastırmaya çalıştıklarını, kent meydanlarını emekçilere kapattıklarını biliyoruz. Yolsuzlukla mücadeleden ise sadece yolsuzlukların ortaya çıkmasına karşı mücadeleyi anladıklarını da somut olarak görmüş bulunuyoruz. Son olarak günlük 1,4 TL öğün başına ise 42 Kuruşluk sadaka ile yoksullukla mücadeleden yoksullarla mücadeleyi anladıklarını bir kez daha kanıtlamış oldular.

AKP'nin 3 Y ile mücadelesinin en anlamlı kesişim noktası ise Manisa'nın Akhisar ilçesinde yolsuzlukları protesto etmek için Başbakan'a evinin balkonundan ayakkabı kutusu gösteren yoksul bir emeklinin evinin polisler tarafından basılarak gözaltına alınması oldu.

AKP sürekli kendisine yönelik çoğunluk desteğinden bahsediyor ama yüzde 1'in çıkarlarını savunmaya devam ediyor. 15 milyon asgari ücretliyi açlığa mahkum eden bir hükümetle 2014 yılına giriyoruz. 2014'ten hangi hükümetle çıkarız belli değil. Ama eğer 15 milyon asgari ücretli başta olmak üzere emekçi çoğunluk yani toplumun yüzde 99'u gün yüzü görecekse bu hükümet bir işçi emekçi hükümeti olmalıdır.