Trelleborg işçisi fiili grevle kazandı!

Trelleborg işçisi fiili grevle kazandı!

Gebze’de bulunan, Petrol-İş sendikasının örgütlü olduğu Trelleborg fabrikası mücadeleci işçi yapısıyla ve grevleriyle ünlü bir fabrika. Daha önce 2015 ve 2019 yıllarında greve çıkan Trelleborg fabrikasında, bu sene de toplu sözleşme süreci grevle sonuçlandı. Ama bu sefer patronun uzlaşmaz tavrı sebebiyle yasal süreç beklenmeden müzakereler devam ederken şalter indi ve örnek bir sözleşme imzalandı.

Toplu sözleşme görüşmeleri devam ederken Trelleborg patronu işçilere sefaleti dayattı. Bunun üzerine işçiler henüz uyuşmazlık tutanağı tutulmadan, 15 Eylül günü şalteri indirdiler ve üretimi durdurdular. 10 gün süren fiili grevin ardından işçilerin beklentilerini karşılayan bir sözleşme imzalandı ve yüzde 97 zam ve kıdem yılı başına 2 lira kıdem zammı alındı. Bundan daha önemlisi, daha önce yıllık olarak alınan enflasyon zamları 3 aylık periyodlarda açıklanan 3 aylık enflasyonun üstüne ilk yıl 1 puan, ikinci yıl ise 2 puan refah payları eklenerek alınacak.

Trelleborg işçileri bir kez daha mücadele ederek, grev iradesi göstererek neler kazanılabileceğini herkese gösterdi. Bu kazanımlar başta toplu sözleşme sürecinin başladığı MESS’e bağlı fabrikalarda çalışan işçiler olmak üzere, tüm Türkiye işçi sınıfına moral ve umut verdi. Yaşasın Trelleborg işçilerinin onurlu mücadelesi! Yaşasın işgal, grev, direniş!

Bu yazı Gerçek gazetesinin Ekim 2023 tarihli 169. sayısında yayınlanmıştır.